Bakanlık ILO  Anayasası’nı ihlal etti

Bakanlık ILO  Anayasası’nı ihlal etti

DİSK Yönetim Kurulu, Cenevre’de toplanacak ILO konferansının delegesi olarak Memur-Sen’i belirlemesine tepki gösterdi. 

DİSK Yönetim Kurulu, hükümetin 5-16 Haziran 2017 tarihlerinde Cenevre’de toplanacak ILO konferansının delegesi olarak Memur-Sen’i belirlemesine tepki gösterdi. 

ILO Anayasası’na göre delegenin en çok üyeye sahip konfederasyon değil, en fazla temsile sahip örgütlerle sürdürülecek müzakerelerle belirlenmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Memur-Sen Türkiye’de çalışanları en çok temsil kabiliyetine sahip örgüt değildir. Memur-Sen kamu çalışanlarının dahi çoğunluğunu temsil etmemektedir. ILO’da işçi tarafını temsil eden örgütlerin işçi ağırlıklı olduğu unutulmamalıdır. Ülkemizde memurların toplam istihdam içindeki payı yüzde 12 oranındadır. Memurların sendikal örgütlerinin, kamu çalışma ilişkilerine odaklanmaları nedeniyle istihdamın ezici çoğunluğunu oluşturan işçileri layıkıyla temsil etmeleri imkansızdır” dendi. 

Memur-Sen’in Türkiye işçi/çalışan delegeliğine onay veren başka bir sendikal örgüt olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Ancak konfederasyonuz dahil birçok sendikal örgüt Memur-Sen’in ILO delegeliğine karşıdır” dendi. ILO Konferansına katılan delegelerin Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) ile iş birliği içinde çalışması gerektiği ifade edilen açıklamada, Memur-Sen’in üyelik başvurusunun ITUC tarafından “Sendikal örgüt vasıflarını taşımadığı” gerekçesiyle birkaç kez reddedildiği hatırlatıldı. ILO’da işçileri temsil edecek örgütün Türkiye’deki ITUC üyesi sendikal örgütlerle müzakere edilerek, mutabakat içinde saptanması gerektiği kaydedilen açıklamada, bu süreç işletilmeden Memur-Sen’in delege olarak belirlenmesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net