‘Soma’yı unutturmayacağız’

‘Soma’yı unutturmayacağız’

Kocaeli’de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin Soma'nın yıl dönümüne ilişkin yaptığı açıklamada Soma’da yaşananın kaza değil katliam olduğu vurgulandı.

Soma Katliamının yıl dönümünde Kocaeli’de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB basın açıklaması gerçekleştirdi.  TMMOB İKK Sekreteri Ünal Özmural, “Soma’da yaşanan kaza değil cinayettir” dedi.

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Kocaeli Şubesi’nde yapılan açıklamayı okuyan TMMOB İKK Sekreteri Ünal Özmural, 301 madencinin ölümünün kader değil katliam olduğunu vurgulayarak “13 Mayıs 2014’te aralarında 5 meslektaşımızın da bulunduğu 301 maden emekçisi, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Eynez Kömür Ocağında meydana gelen facia sonucu hayatını kaybetti. Ülkemizin yaşadığı en büyük iş cinayetinin üzerinden üç yıl geçti. Hayatını kaybeden maden emekçilerini büyük bir saygıyla anıyor ve yaşanan büyük acıyı unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

‘SOMA’DA YAŞANAN KATLİAMDIR’

Katliamın davasına da değinen Özmural, “İş cinayetlerini kader ve fıtrat olarak değerlendiren anlayış son bulmadan, bu ve benzeri, adeta geliyorum diyen faciaları engellemek mümkün değildir. Soma’da yaşanan kaza değil cinayettir. 301 maden emekçisinin ölümü kader değil katliamdır. Bu katliamın gerçek sorumluları ise hala kamuoyu önünde hesap vermemiştir. Soma davasının başından beri takipçisiyiz ve davada gerçek sorumluların açığa çıkarılması için sonuna kadar takipçisi olacağız. Ne yazık ki böylesine büyük bir facianın ardından sorumluların görünen bir kısmının yargılandığı Soma davası bu haliyle kamuoyunu tatmin edecek bir tablo çizmemektedir” ifadelerini kullandı.

Soma’dan bugüne değişen bir şeyin olmadığının altını çizen Özmural, “Bizlerin öfkesi ve acısı çok taze. Çünkü esas sorumlular hesap vermekten kaçmaktadırlar. Sorumlular hesap vermeden; babalarını, eşlerini, kardeşlerini, evlatlarını kaybedenlerin yüreğini soğutacak somut adımlar atılmadan bizlerin de öfkesi dinmeyecek, yüreği soğumayacak. Soma’yı unutmayacağız, unutulmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Mayıs 2017 15:47
www.evrensel.net
ETİKETLER SomaKocaeli