'Soma’nın asıl sorumluları hala hesap vermedi'

'Soma’nın asıl sorumluları hala hesap vermedi'

Adana'da DİSK, KESK, TMMOB, Adana Tabip Odası ve Adana Barosu, düzenledikleri ortak açıklamada Soma'nın asıl sorumlularının cezalandırılmasını istedi.

DİSK, KESK, TMMOB, Adana Tabip Odası ve Adana Barosu, Soma’da 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği iş cinayetinin 3. yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de katıldı. ZMO Adana Şubesinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan TMMOB İKK Sekreteri Ali Kuzu, iş cinayetlerini kader ve fıtrat olarak değerlendiren anlayış son bulmadan, bu ve benzeri, adeta geliyorum diyen faciaları engellemenin mümkün olmayacağını belirterek , "Soma´da yaşanan kaza değil cinayettir. 301 maden emekçisinin ölümü kader değil katliamdır. Bu katliamın gerçek sorumluları ise hala kamuoyu önünde hesap vermemiştir” dedi.

'SORUNLARIN ÜSTÜ ÖRTÜLMEMELİ'

Soma faciasının akabinde başsavcının, "Gözaltına alacağımız herkes işçilerle birlikte öldü" beyanı ile ölen mühendisleri işaret etmiş olmasının sistemden kaynaklı sorunların örtülmek istenilmesinden kaynaklandığını dile getiren Kuzu, “Bilimsel ve teknik veriler göstermektedir ki, katliamın sebebi yeterli ve gerekli önlemlerin alınmamasıdır” dedi.

'SORUMLULAR BELLİDİR'

Sorumluluğun sadece, yapılan tüm uyarılara karşı üretimi artırmak için tüm normları hiçe sayan şirketin olmadığını dile getiren Kuzu, “Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., TKİ, MİGEM, ETKB, ÇSGB ve Hükümet yaşanan tüm maden facialarında olduğu gibi  sorumludurlar ve hesap vermelidirler” dedi.

ÖZELLEŞTİRME VE TAŞERONLAŞTIRMAYA DİKKAT ÇEKTİ

Katliamın hem "madencilik" hem de "işçi sağlığı ve güvenliği" alanında son 15 yıldır ağırlaştırılmış bir biçimde sürdürülen "özelleştirme", "piyasalaştırma" ve "taşeronlaştırma" politikalarının bir sonucu olduğunu dile getiren Kuzu, “Ocaklarda, galerilerde bir avuç kömür için bir ömür verenleri, başta Soma olmak üzere kaybettiğimiz tüm madencileri ve hayatlarını iş cinayetlerinde kaybeden tüm emekçileri büyük bir saygıyla anıyoruz” dedi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER AdanaSoma