Pelin Buzluk, Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazandı

Pelin Buzluk, Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazandı

KHK ile ihraç edilen Yazar Pelin Buzluk, 63. Sait Faik Hikaye Armağanı'nın sahibi oldu.

Sait Faik Hikaye Armağanı’nın bu yıl 63’üncüsü düzenlendi. Bu yılın ödülünü kanun hükmünde kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen Yazar Pelin Buzluk “En Eski Yüz” kitabıyla kazandı.

Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle düzenlenen ödülün jürisinde yer alan; Doğan Hızlan’ın başkanlığında Jale Parla, Metin Celâl, Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Beşir Özmen ve Murat Gülsoy, ödül gerekçesini şöyle açıkladı: “63. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın, Türk öykü geleneğini yeniliklerle günümüze taşıyan güçlü anlatımıyla; unutulmak istenen, dile getirilmekten kaçınılan acı ve arzu yüklü yaşantıları sade bir gerçeklikle canlandıran En Eski Yüz adlı kitabıyla Pelin Buzluk’a verilmesi oy birliğiyle uygun görülmüştür.”

PELİN BUZLUK KİMDİR?

Pelin Buzluk, 1984’te Ankara’da doğdu. Ankara Atatürk Lisesinden mezun olduktan sonra ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümüne girdi. 2008’de lisans eğitimini tamamladı. Öykü ve yazıları 2002’den bu yana Varlık, Kitap-lık, Notos, Sıcak Nal, Dünyanın Öyküsü, Özgür Edebiyat, Akköy, Nikbinlik ve Kül Öykü dergilerinde yayımlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında mühendis olarak görev yapan Pelin Buzluk, 689 sayılı KHK ile ihraç edilmişti. Karar hakkında açıklama yapan Buzluk, “İhraç edilme sebebim büyük oranda akademisyenlere destek imzacısı yazarlar arasında yer almam” demişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net
ETİKETLER Pelin Buzluk