Afganistan’da 3 İngiliz asker öldürüldü

Afganistan’da 3 İngiliz asker öldürüldü

AFGANİSTAN’ın güneyinde polis üniforması giyen bir kişi üç NATO askerini öldürdü.NATO, saldırıyı gerçekleştiren kişinin yaralı olarak yakalandığını açıkladı.İngiltere Savunma Bakanlığı, öldürülen NATO askerlerinin İngiltere vatandaşı olduklarını açıkladı. Açıklamada, askerleri

AFGANİSTAN’ın güneyinde polis üniforması giyen bir kişi üç NATO askerini öldürdü.
NATO, saldırıyı gerçekleştiren kişinin yaralı olarak yakalandığını açıkladı.
İngiltere Savunma Bakanlığı, öldürülen NATO askerlerinin İngiltere vatandaşı olduklarını açıkladı. Açıklamada, askerlerin Helmand’da bir kontrol noktasından ayrıldıktan sonra vuruldukları belirtildi. Ölen İngiliz askerlerin, Afgan güvenlik güçlerinin eğitiminde görev yaptığı aktarıldı.
Afganistan’da bu yıl bu tür saldırılarda 20’den fazla işgal askeri hayatını kaybetti.
Gözlemciler, saldırının NATO çalışanlarında büyük moral bozukluğuna neden olduğunu dile getirdi.
NATO, yaptığı açıklamada “Afgan polisi üniforması giyen bir kişi güney Afganistan’da Uluslararası Güvenlik Destek Gücü üyeleri üzerine ateş açtı ve üç kişiyi öldürdü” dedi.
NATO kuvvetleri şu anda 2014 yılında yetkilerini devredecekleri Afgan güvenlik görevlilerini eğitiyor. Şubat ayında ABD birliklerinin Afganistan’daki bir komuta merkezinde Kuran’ın kopyalarını yaktığına dair çıkan haberler ve Mart ayında bir ABD askerinin 16 Afgan sivili katletmesinin ardından ülkede NATO kuvvetlerine olan tepkiler daha da artmıştı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net