Bakan  Hasankeyf'teki türbeyi taşıdığı için çok mutlu

Bakan Hasankeyf'teki türbeyi taşıdığı için çok mutlu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hasankeyf'teki 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasıyla ilgili 'Yüreğim kıpır kıpır adeta' dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hasankeyf'te Ilısu Barajı’nın altında kalacak olan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi'nin taşınmasıyla ilgili " Zeynel Bey Türbesi'ni özellikle Artuklu Türkleri'nden kalan bu türbeyi taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Muhteşem bir duygu. Yüreğim kıpır kıpır adeta” dedi. 

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, 'lısu Barajı Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları' kapsamında, Zeynel Bey Türbesi'nin taşınma işlemi dolayısıyla gerçekleştirilen programa Ankara'dan video konferansla bağlandı. Türbenin nihai yerleştirilmesinin pazartesi günü yapılacağı bilgisini veren Bakan Eroğlu, bu manzaranın dünyaya örnek olacağını da iddia etti “İstersek yaparız biz” dedi.

TARİHİ ESERLER NEDEN HARAP OLDU? 

Hasankeyf'in ve bölgedeki tarihi eserlerin Ilısu Barajı'ndan etkileneceğini kabul eden Bakan Eroğlu, “Hasankeyf'teki bütün tarihi eserler harap olmuş” dedi ancak neden harap şekilde olduğunu açıklamadı. Bakan ayrıca baraj yapılmasaydı tarihi eserleri korumanın da mümkün olmayacağını iddia etti..

9 ESER TAŞINACAK

Zeynel Bey Türbesi dışında Hasankeyf antik şehrinden taşınacak diğer anıt eserleri de sıralayan Bakan Eroğlu, "El Rızk Camii, Süleyman Han Camii'nin mimari unsurları, Koç Camii'nin bütün mimari unsurları, Kızlar Camii, Ortakapı, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi ve Zeynel Bey Türbesi ile birlikte 8 tarihi eser taşınacak. Bunlar, özellikle koruma kurullarının belirttiği noktalara taşınıyor. Onların kontrolü altında, büyük bir hassasiyet gösteriyoruz" dedi.  (Ankara/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Mayıs 2017 13:08
www.evrensel.net