15 Kürt siyasetçisine 130 yıl hapis cezası

Fotoğraf: AA

15 Kürt siyasetçisine 130 yıl hapis cezası

Van'da 3 yıldır yargılanan 15 Kürt siyasetçisine "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla toplam 130 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, duruşmada Kürtçe savunma talebi reddedildi.Van'da "KCK operasyonu" adı altında, 24 Aralık 2009 tarihinde jandarma ve polisin gerçekleştirdiği baskınlarda gözaltına BDP İl S


Van'da "KCK operasyonu" adı altında, 24 Aralık 2009 tarihinde jandarma ve polisin gerçekleştirdiği baskınlarda gözaltına BDP İl Saymanı Sıddık Gül, Hacibekir Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği Başkanı Tevfik Say, MEYA-DER Van Şube Başkanı Ferzende Abi, BDP Kadın Meclisi Üyeleri Eylem Açıkalın, Ebru Öndil, Yıldız Tekin, Kamile Atabay, BDP üyeleri Cafer Koçak, Kamuran Parlak, İbrahim Kızılkaya, Kerem Çağıl, Mesut Aslan, Mustafa Ayaz, Zihni Karakaya ve lise öğrencisi Resul Edemen'in de aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 15 Kürt siyasetçi hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, yargılanan Kürt siyasetçilerin yanı sıra aileleri ile avukatları hazır bulundu. Savunmada ilk olarak kimlik tespiti yapılırken, sanıklar Kürtçe olarak, "Ez livir im" cevabını verdi. Kürtçe konuşmaya izin vermeyen mahkeme heyeti, Kürtçe konuşmaları tutanaklara "Kürtçe konuşulduğu görüldü, anlaşılmadı" şeklinde geçirdi. Kürtçe konuşma üzerine mahkeme heyeti, Savcı Recep Bakırcı'ya söz verdi. Bakırcı, daha önceden verdiği mütalaaya dikkat çekerek, 15 Kürt siyasetçisinin "Örgüt üyesi olmak" suçundan cezalandırılmasını istedi.

Avukatlar ise, yargılananların tamamının BDP'nin resmi çalışanları olduğuna dikkat çekerek, dosyada suç unsuru olan bir belge ve bulgunun bulunmadığını kaydetti. Avukatlar, müvekkillerin 3 yıldır tutuklu bulunduğuna dikkat çekerek, tahliye edilmelerini istedi. Yapılan savunmalardan sonra mahkeme heyeti, tekrar Kürt siyasetçilerine karar verileceğinden dolayı son sözlerini sordu. Mahkeme heyetin söz verdiği kişiler ise, Kürtçe olarak tahliye ve beraat talebinde bulundu. Savunmaların sona ermesinden sonra duruşmaya kısa süre ara veren mahkeme heyeti aradan sonra kararını açıkladı. Mahkeme Başkanı Behcet Aşılar ve üyeler Ahmet Ödül, Hayrettin Genç, 15 kişinin "örgüt üyesi" olduğuna hükmetti. Kamuran Parlak, Cafer Koçak, Mehmet Sıddık Gül ve Tevfik Say'a 12'şer yıl, Ferzende Abi, İbrahim Kızılkaya ve Mustafa Ayaz'a 7'şer yıl 6'şar ay, Ebru Öndil, Eylem Açıkalın, Kemile Atabay, Kerem Çağıl, Mesut Aslan, Resul Edemen, Yıldız Tekin ve Zihni Karakaya'ya ise ayrı ayrı olarak 7'şer yıl 6'şar ay hapis cezası verildi. 8 kişiye verilen ceza, daha sonra 6'şar yıl 3'er aya indirildi.

Mahkeme heyeti, tutuklu olarak yargılanan Mesut Aslan ile Zihni Karakaya'nın tahliyesine karar verirken, Mehmet Sıddık Gül, Cafer Kaçak, Kamuran Parlak ve Tevfik Say'ın ise dosyadaki delil durumuna göre tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Mahkeme heyetin kararına Kürt siyasetçileri ise, "Biji Serok Apo" sloganlarını atarak protesto etti. (Van/DİHA)

www.evrensel.net