'Grev kararı yetmez hazırlığımız da olmalı'

'Grev kararı yetmez hazırlığımız da olmalı'

Lüleburgaz'dan Şişecam işçisi, grev öncesinde düşüncelerini Evrensel'e yazdı.

Şişecam işçisi
Lüleburgaz

Herkese bütün işçilik ruhumla ve mücadelemizle selam ediyorum. Bu sözle başlamamın sebebi, birlikte cam işçileri olarak, güzel şeyler başaracak olacağımızdan. 

Grev kararından sonra bizlerin artık, bıçağın kemikte durumunda olduğumuzu daha belirgin olarak ortaya çıkarıyor. 
Tabii sadece bu yetmiyor.

Grev öncesinde, işveren nasıl hazırlıklarını yapıyor ise, bizim de her zaman ve her koşulda ne yapacağımızın hazırlığını yapmamız gerekmektedir.

Tabana sorulmadan hiçbir şeyin yapılmaması ve kapalı kapılar ardında bizim haklarımızı geleceğimizi bize sormadan tayin edilmesine karşı durmalı ve hazırlıklı olmalıyız. 

Zamanın Paşabahçe fabrikasında işçilerin aylar öncesinden hazırladıkları fabrika içindeki tüneller, yapılmış iş dağılımı, grev, eylem komiteleri, cam işçisinin tarihini belirlemiştir akabinde de her türlü koşullar da çoğu zaman başarıya kavuşmuştur. 
3 yıl önce yaptığımız grevi saymazsak, genç işçi arkadaşlar ve son 8-9 yıllık işçi arkadaşlar grev görmedi. 
Bunun için 2014’te yaptığımız grevi bir öğretici ve staj gibi sayıp eksikliklerimizi tamamlamak için birlikte hareket etmek, tartışmak ve bu yönde eksiklerimizi düzeltmeli ona göre hazırlık yapmalıyız.

Metal örneği, bizler ve çoğu kişi tarafından örnek gösteriliyor.

Çünkü metal işçilerinin grevleri ertelendiğinde (EMİS grevi), biz işçiler greve devam ediyoruz dediler. 

Ama bu kararı o zaman almamışlardı. Grev öncesinde tartışmalardan ve konuşmalardan sonra kararı alınmıştı.

Metal işçisi, OHAL var grevimizin ertelenmesi büyük ihtimal dedi ve bunun hazırlıklarını, kararını alarak mücadele ettiler.

Düzce TEKNOROT fabrikası var bir de;

TEKNOROT işçisi arkadaşlar sözleşme dönemindeydiler. Ama kapalı kapılar ardında ve işçisine haber vermeyen bir sendika yönetimi, sözleşme imzalandıktan sonra haber verdi.

Onlar da kapalı kapıları yıkıp direniş yaptılar. Bizim geleceğimizi bizden habersiz tayin edemezsiniz dediler.

Şişecam patronu ataklar yapmaya devam ediyor, geçen yine Mısır atağı yapmış. Sürekli yatırım ve yüksek kârlarıyla gündeme geliyor. Ama bizler gün geçtikçe dibe çöküyoruz.

Geleceğimiz için, daha iyi bir yaşam için bu dönemde birlikte hareket etmeli ve hazırlıklı olmalıyız. Örnek alacağımız çok olay var.

Bunları göz önünde bulundurarak, grevimize çıkmalı, aileleri, akrabalarımızı, etrafımızdaki herkesi grevimize desteğe çağırmalı ve mücadelemizi yükseltmeliyiz.

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Mayıs 2017 02:19
www.evrensel.net
ETİKETLER ŞişecamTeknorot