Bakan kıdem için süre verdi: 10 günde netleştirmiş oluruz 

Bakan kıdem için süre verdi: 10 günde netleştirmiş oluruz 

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu sendikaların karşı çıktığı kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili çalışmaların 10 içinde netleşeceğini söyledi.

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sendikaların 'kırmızı çizgimizdir' 'genel grev nedenidir' dediği kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili düzenlemenin önümüzdeki 10 gün içerisinde netleştirilmiş olacağını söyledi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sendikaların ‘kırmızı çizgimizdir’ dediği kıdem tazminatının fona dönüştürülmesine ilişkin: "Muhtemelen önümüzdeki hafta hükümet düzeyinde Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda teknik çalışmaları bakanlar düzeyinde değerlendireceğiz. Paydaşlarla hangi boyutta hangi parametreleri paylaşarak ortak bir yol haritası izleyeceğiz. Önümüzdeki hafta sonu netleştirmiş olacağız. Bir tarafta çalışan, bir tarafta işveren bütün bu anlamda da güçlü bir hakemlik görevi üstlenen hükümet.  Kıdem tazminatı kimin hakkı ? Kıdem tazminatı çalışanın hakkı. Şu anda kıdem tazminatından bizim çalışanımız hangi oranda yararlanıyor? Yüzde 20. En azami yüzde 25 oranında. Yüzde 75-80'lik çalışanın alın terini 45 yıldır kaybettiği bir yapı var.  İşçinin çalışanın emeğinin hakkı çalıştıranın yani işverenin kasasında birikiyor. Peki 10, 20 yıl sonra işveren bunu ödeyebiliyor mu? Davalar bu anlamda ciddi düzeyde. Yüzde 80 mağdur, hakkedenlerin de neredeyse yarısı mahkemelerde davalık. Çalışanın alın terini koruyan bir sistem olmalı. Çalışan bilmeli ben 2 yıl oldu filan yerde çalışıyorum, benim buradaki birikimim ne kadar oldu, kuruşu kuruşuna bilmeli. Bunları bileceği şeffaf bir yapı. Hükümet desteği nerede nasıl olacak, olacak mı? Çalışanın 1 yıl olunca ne kazanıyor, 10 yıl bekleyince ne kazanıyor bunun tablolarını işverenle çalışanla , sendikalarla kamuoyuyla paylaşacağımız süreci önümüzdeki 10 gün içinde netleştirmiş  oluruz" diye konuştu. 

ESKİ SİSTEMİ YERİP GETİRİLMEK İSTENEN SİSTEMİ ÖVDÜ 

Eski sistemde kıdem hakkını elde edebilmek için en az 1 yıl çalışma gerekliği olmasına karşın yeni düzenlemede bu  sürenin  kısaltılacağı işverenin takibinin ise  hükümet tarafından yapılacağını öne süren Müezzinoğlu konuya ilişkin şöyle konuştu: "Yeni düzenlemede  6 ay çalıştıysa ilk andan itibaren  3 günse 3 günlük, 1 aylık sigorta primini biz nasıl alıyorsak onun adına veya yatırmadığında nasıl cezası varsa bir ay çalışmış onun adına bir miktar yatmış olacak. Sosyal Güvenlik primlerini veya vergileriyle ilgili maliye vergilerini nasıl takip ediyorsak primlerini ödemedikleri zaman nasıl cezası varsa iş veren yatırmış yatırmamış çalışan adına bunun sorumluluğunu hükümet üsteleniyor. Mevcut çalışanlar için tercih hakkını vermeyi düşünüyoruz, çalışan diyor ki ben memnunun ben burada kalmaya devam edeceğim. yeni girecekler otomatik olarak zorunlu olarak bu sisteme girecekler. Eski sistemde olan işverenle anlaşarak hakkını alarak veya fona devrederek sıfırdan başlayabilir. Yüzde 80'in kaybettiğinin masada reel olarak var olduğu bir yapıyı biz ne güzel, çokta şikayet yok, böyle mi sürdürelim? Yoksa yeni bir yapı kurarken eskiden var olduğunu zannettiğimiz yüzde 80'in de görmediği çok ideal dediğimiz koşullar değil de bunun yüzde 90'ı burada var ciddi bir güvence var. 

‘YIL SONU İTİBARİYLE HEDEFİMİZ 1.5 MİLYON’ 

Müezzinoğlu,  2017 artı istihdam hedeflerine ilişkin ise şu iddialarda bulundu, " En temel konumuz işsizlikle olan mücadelemiz. Çok zor bir 2016 yılı geçirdik. 2016'da bizim hedef olarak yaklaşık 1 milyonluk artı istihdam hedefimiz ne yazık ki 400 bin de kaldı. 2017 hedefimizde 1 milyon artı istihdam.  Dün akşam itibariyle hakikaten 1 milyon 51 bin 140 kişi. Özel sektörün istihdam ettiği rakamı veriyorum o da 8 yüz 8 bin  204 sigortalı olarak bizim özel sektörümüz istihdam etmiş. Ben bu rakamın haziran sonu itibariyle 1 milyonu aşacağını görüyorum. Yıl sonu itibariyle hedefimiz 1.5 milyon. 2017 Aralık ayı rakamları bize yüzde 10'un altındaki bir işsizlik oranını başarmış bir Türkiye olarak karşımıza çıkacak " dedi. (DHA) 

 

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Mayıs 2017 20:48
www.evrensel.net