DERİTEKS: Kıdem tazminatı fonu  patronlara derman olacak

DERİTEKS: Kıdem tazminatı fonu patronlara derman olacak

DERİTEKS Yönetim Kurulu, Türk-İş’in grev kararını hatırlatarak tüm konfederasyonları tazminata sahip çıkmak için ortak mücadeleye çağırdı. 

Hükümetin kıdem tazminatının fonunu patronların sorunlarını çözmek için gündeme getirdiğini dile getiren DERİTEKS Yönetim Kurulu, Türk-İş’in grev kararını hatırlatarak tüm konfederasyonları tazminata sahip çıkmak için ortak mücadeleye çağırdı. 

“Çalışma hayatının sermayenin istekleri doğrultusunda siyasi iktidar tarafından taşeronlaşmaya hız verilmiş, esnek çalışma yaygınlaştırılmış, kiralık işçilikle işçi simsarlığının önü açılmıştır” denilen açıklamada kıdem tazminatının da sermayenin ve hükümetin hedefi haline geldiği belirtildi. Açıklama şöyle devam etti: “Yapılmak istenen her değişiklikte olduğu gibi kıdem tazminatı da allanıp pullanarak kamuoyuna sunuldu. Kıdem tazminatından yüzde 80’lik bir kesimin yararlanamadığı şeklinde siyasi iktidar tarafından yapılan ve bilimsel bir araştırmaya dayanmayan açıklamalarla kamuoyundan destek toplanılmaya çalışıldı. Ülkemizde kayıt dışılığın tekstil sektöründe yüzde 50 olduğu gerçeğine rağmen kıdem hakkından herkesin yararlanacağı söylemi tamamen gerçek dışıdır. Kıdem tazminatının herkesi yararlandırmak ise ek bir maddeyle düzenlenebilecekken bu yapılmayıp fon sistemi gündeme getirilmiştir. Fon sisteminde ne olacaktır? Fon sistemiyle kıdem tazminatını bugünkü taşıdığı anlam ve özelliği ortadan kalkacaktır. Kıdem tazminatı işverenin işçiyi işten çıkarması sonucu devreye giren ve işveren yükümlülüğünde olan bu nedenle kısmi de olsa iş güvencesi, işten çıkarmaları zorlaştırması, işsiz kalınan dönemde işçinin güvencede kalması gibi özellikleri bulunan bir haktır. Ancak fon sistemiyle en başta işten atmalar kolaylaşacaktır.”

İŞVERENLERİN TALEPLERİNE DERMAN OLUNACAK 

Kıdem tazminatının her fırsatta kendilerine ciddi maliyet getirdiğinden yakınan işverenlerin derdine derman olunacağı ifade edilen açıklama şöyle devam etti: “Hem işten atmalar kolaylaşacak hem de bunun maliyetine katlanılmayacak olmasıyla bir taşla iki kuş vurulacaktır” denildi. Kıdem tazminatı fonu ile ilgili teknik çalışmaların tamamlandığı yönünde kamuoyuna açıklamalar yapıldığını ve en kısa sürede tekrar gündeme geleceğini hatırlatan yönetim kurulu, “Konfederasyonları Türk-İş’in genel kurulunda kıdemde yapılacak değişikliklerin genel grev sebebi sayılacağına dair kararı bulunmaktadır. Tüm konfederasyonları ortak hareket ederek, kıdem tazminatının gasbına engel olmaya çağırıyoruz” dedi. OHAL’in kaldırılmasına ve KHK ile ihraç edildikleri için 64 gündür açlık grevinde olan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’nın işe geri dönmek için başlattığı açlık grevine siyasi iktidarın duyarsız kalmamasını ve bir an önce somut adım atmasını talep etti. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net