Belçika: Brüksel'de Erdoğan mitingine izin verilemez

Belçika: Brüksel'de Erdoğan mitingine izin verilemez

Belçika'da yayımlanan L'Echo gazetesi, Belçikalı yetkililerin, NATO zirvesi öncesi Erdoğan mitingi düzenlenmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Belçika'da Fransızca yayımlanan L'Echo gazetesi, Belçikalı yetkililerin 24-25 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan NATO zirvesi öncesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yanlısı miting düzenlenebileceğinden endişe duyduklarını bildirdi.

Sputnik'in yansıttığı habere göre L'Echo'nun hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde yetkililerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkeye NATO zirvesinin toplanacağı tarihten bir gün önce gelerek, Brüksel'de miting planladığından şüphe ettiklerini ifade etti.

L'Echo, haberine şöyle devam etti: "Belçikalı Türk toplumu, son olarak referandumda gördüğümüz üzere, Erdoğan'ın otoriter 'reformlarına' büyük oranda destek veriyor. Belçikalı yetkililer, Erdoğan'ın NATO zirvesi öncesinde zamanını değerlendirerek bir miting düzenlemesinden endişe ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanı, ülkesinde idam cezasının getirilmesi için yeni bir kampanya başlattı."

Başkent Brüksel'de 'söz konusu sorundan haberdar olunduğunu' belirten L'Echo, yetkililerin buna hazırlandığını ifade etti.

MAYEUR: POLİS ZATEN TRUMP'I İDARE ETMEK ZORUNDA

Gazeteye konuşan Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur, miting düzenlenmesine şiddetle karşı çıkıyor: "Kararım kesin. Brüksel'de bu ziyaret vesilesiyle Erdoğan'a destek yanlısı toplantı veya eylemlere izin verilmeyecek. Bunu Türk yetkililere bildireceğim. Polisin zaten ABD Başkanı Donald Trump'ı idare etmek zorunda kalacağı bir durumda, Bay Erdoğan'ın Brüksel'de küçük bir parti vermesi söz konusu olamaz."

Brüksel'de 24 ve 25 Mayıs tarihlerinde Trump karşıtı en az iki büyük mitingin düzenlenmesi bekleniyor. Başkentte binlerce polis seferber edilecek.

2014 yılında Erdoğan'a destek için 3 bin kişinin Brüksel'de Steingenberger Oteli önünde toplandığını hatırlatan gazete, Mayeur'ün konu hakkında yorumunu aktardı: "Bu, bir daha tekrarlanamaz."

Mayeur, Avrupa'nın birçok ülkesinde yaşayan Türklerin, Erdoğan'a Avrupa Birliği'yle (AB) 'girdiği bilek güreşinde' destek olmak için Brüksel'de toplanabileceğini sözlerine ekledi.

Gazete, 'Türk hükümetine yakın kuruluş ve derneklerin' Palais 12 ve Grand-Place gibi büyük salonları kiralamaya çalıştıklarını, ancak her seferinde belediyenin ret cevabıyla karşılaştıklarını da kaydetti.

BAŞBAKAN MICHEL: İZİN VERİLEMEZ

Belçika Başbakanı Charles Michel de, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek mahiyetinde toplantı ve gösterilere izin verilmeyeceğini, güvenlik güçlerinin bu konuda 'tolerans göstermeyeceklerini' vurgulamıştı: "Bu tür toplantıların gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz. Bu konuda taviz vermeyiz." (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER Tayyip Erdoğan