'Adalet ayağa düşürüldü'

'Adalet ayağa düşürüldü'

Adalet Nöbeti'nin 6. haftasına not gönderen Akın Atalay 'Savcılık, hakimlik, mahkemeler adalete değil, iktidara hizmet eden kurumlara dönüştü' dedi.

Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi’nin Avukatları Bülent Utku, Akın Atalat ve Mustafa Kemal Güngör’e destek olmak için meslektaşları tarafından başlatılan Adalet Nöbeti'ne 6. haftasında devam edildi. Nöbete katılan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhuriyet gazetesinin tutuklu avukatları ve gazetecileriyle dayanışma amacıyla adliyede olduklarını belirterek, "Büyük bir sarayın içindeyiz. Adliyeler saraya dönüştürüldü ama adalet ayağa düşürüldü" dedi.

Çağlayan  Adliyesi C kapısı girişindeki Themis heykelin önünde tutulan “Adalet Nöbeti”ne bu hafta CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhuriyet gazetesi tutuklu yazar, çizer ve yöneticilerinin yakınları Adalet Dinamit, Eylem Türk Sabuncu, Sevinç Kart, Nazire Gürsel, Ayla Atalay katıldı. Çeşitli avukat örgütleri tarafından başlatılan nöbet, "demokrasiye, temel hak ve özgürlüklere, hukuk devletine sahip çıkmak, OHAL’e ve tüm hukuksuzluklara dur demek için" 6 haftadır devam ediyor. 

'TUTUKLAMA FİİLEN CEZALANDIRMAYA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ'

Evrensel'e konuşan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhuriyet gazetesinin tutuklu avukatları ve gazetecileriyle dayanışma amacıyla adliyede olduklarını belirterek şöyle devam etti: "Mahkemeler ceza vermek için en yakın günü tahliye etmemek için de en uzak günü veriyorlar. Cumhuriyet iddianamesi ve kabulü bunu gösterdi. 15 günlük iddianame inceleme süresi var 15. gününde iddianame kabul edildi. Duruşma gününü 1 ay sonrasına verebilecekken 3 ay sonrasına gün verildi. Yani fiilen bu tutuklamayı bir cezalandırmaya dönüştürmüş durumdalar. Duruşma gününe kadar 10 aydan fazla tutuklu kalmış olacaklar. Avukat arkadaşlarımız ve tutuklu gazetecilerle dayanışma ve bu dayanışmanın görülmesi amacıyla farkındalık için buradayız. Adliyeler saraya dönüştürüldü ama adalet ayağa düşürüldü. İsmi adliye sarayı ama adalet ayaklar altında."

'NÖBETE DEVAM'

Evrensel’e konuşan Cumhuriyet gazetesinin avukatlarından Abbas Yalçın da, "Meslektaşlarımız, gazete çalışanlarımız ve yöneticilerimiz haksız ve hukuksuz bir şekilde yaklaşık 7 aydır tutuklular. İddia edilen suçlamalara dair hiçbir kanıt ve delil yok. Bu hukuksuzluğa karşı başlattığımız adalet nöbetimizi devam ettireceğiz. Tüm meslektaşlarımızı da ifade ve basın özgürlüğü ve meslektaşlarımızın mesleğini yapabilme özgürlüğü adına buraya çağırıyoruz" dedi.  

'HÜRRİYET YERİNE ESARET HÜKÜM SÜRÜYOR'

Öte yandan Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay da tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevinden nöbete not gönderdi. Atalay'ın notu şu şekilde: "Sevgili dostlar, ülkemizde yargı çökmüş, adalet tükenmiş, hukukun enkazı kaldırılmaya çalışılıyor. Hürriyet yerine esaret hüküm sürüyor. İnsaf, hakkaniyet, iyi niyet, vicdan, adalet unutuldu. Haksızlık, kötü niyet, karalama ihbarcılık, yalan, zülüm ve zorbalık geçer akçe oldu. Savcılık, hakimlik, mahkemeler adalete değil, iktidara hizmet eden kurumlara dönüştü.  

'DİRENENLER HAPSEDİLİYOR'

Zamane muktedirlerine karşı çıkan eleştiren her kim olursa olsun izole ediliyor, direnenler hapsediliyor. Haksızlığa, zulme uğrayanın sığınağı olması gereken adalet sarayları insanların önünden yakınından geçmeye bile korktuğu ürkütücü mekanlar oldu. Bu alacakaranlığa, bu ağır ve olumsuz koşullara karşın sizler cesaretle adalet nöbeti tutuyorsunuz. 'Hukukun Diyojenleri' olarak yılmadan, ısrarla adaleti arıyorsunuz. Cesaret ve umut aşılayan demokrasinin ve hukukun bekçileri olarak bu koyu karanlıkta ışıl ışıl parlıyorsunuz. Sizlerin sayesinde umudumuz hep taze, canlı. Her ihtiyaç duyulduğunda 'İşte buradayız! Yalnız değilsiniz!' diyen sesiniz hücremizin duvarlarını aşarak bize ulaşıyor. İyi ki varsınız... Sağ olun var olun..." (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net