IMF: Türkiye bu yıl % 2.5 büyür

IMF: Türkiye bu yıl % 2.5 büyür

IMF, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2.5, 2018’de yüzde 3.3 büyümesini öngördü.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa (CESEE) ülkelerine ilişkin değerlendirme raporunu yayımladı.

SİYASİ BELİRSİZLİK ZAYIF BIRAKTI

IMF, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5, gelecek sene de yüzde 3,3  oranında büyümesinin öngörüldüğünü kaydederken, Türkiye'yle ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

“Yükselen siyasi belirsizliğin ardından sert düşen ekonomik büyüme oranı Türkiye'de kısmen toparlandı. Ancak, enflasyon hala yüksek seviyede ve  işsizlik artıyor. Devam eden siyasi ve ekonomik belirsizlik nedeniyle Türkiye'de büyümenin zayıf kalması bekleniyor. Türkiye'nin para politikasını sıkılaştırarak enflasyonu azaltması ve artan dış zayıflıkları azaltması gerekli. Yine de, cari  işlemlerde yeni yapılan revizyonlar sayesinde Türkiye'nin büyümesi beklentilerin  üzerinde gerçekleşti.”

BELİRSİZLİK ORTAMI

Darbe girişimi ve zayıf turizm faaliyetleri nedeniyle artan belirsizlik ortamında düşen yatırımlara işaret eden IMF, ekonomik büyümenin geçen  senenin üçüncü çeyreğinde azaldığını ancak geçen yılın son çeyreğinde artan tüketim ve ihracatla Türkiye'de ekonomik büyüme toparlandığını vurguladı.

IMF, geçen yılın sonunda Türkiye'de yetkililerin büyümeyi destekleyici ve Türk lirasındaki yüksek volatiliteyi sınırlayıcı önlemler aldığının altını çizerek, Merkez Bankasının da döviz rezervleri için zorunlulukları azalttığına dikkat çekti.

YÜKSEK ENFLASYON

Geçen yılın haziran ayının sonundan bu yana Türk lirasının ABD dolarına karşı değerinin yüzde 25'ten fazla düştüğü kaydedilirken, söz konusu sert değer kaybının yüksek enflasyona neden olduğu ve şirketlerin bilançolarıyla bankaların varlıkları üzerinde artan baskı oluşturduğu bildirildi.

Kısa vadede büyümenin Türkiye'nin potansiyelinin altında kalmasının öngörüldüğü ifade edilirken, ülkede enflasyonun hedeflenen seviyenin üstünde kalmasının ve dış borcun yükselmesinin tahmin edildiği belirtildi.
 
Öte yandan, IMF, "İhracat, düşük Türk lirasından yararlanabilir ve mali teşvikler yatırımı desteklemeye yardımcı olabilir" yorumunda bulundu.

IMF, ayrıca, şubat ayının sonundan itibaren Türkiye'de sermaye akışlarının toparlandığını vurguladı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net