Hacettepeli kadınlardan programlanmamış ezgiler: Laterna

Hacettepeli kadınlardan programlanmamış ezgiler: Laterna

Hacettepe Üniversitesi Kadın Çalışmaları öğrencileri kendi yazıp yönettikleri 'Laterna' oyununu sergiledi.

Birkan BULUT
ANKARA

Hacettepe Üniversitesi Kadın Çalışmaları (HÜKÇAT) öğrencileri kendi yazıp yönettikleri “Laterna” oyununu sergiledi. Kadınların özel ve kamusal alandaki sorunlarının iç içe anlatıldığı oyunda, kadınlar artık programlanmamış ezgiler söylemek istiyor.

Hacettepe Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu (HÜKÇAT), kadın hikayelerinden oluşan bir tiyatro oyunu yazıp oynadı. Elif Bengüsu Arık, Cansu Ertaş ve Merve Ural’ın yazdığı “Laterna” isimli oyunu Tamer Yılmaz yönetti. Topluluk öğrencilerinin çeşitli zorluklarla kolektif bir şekilde hazırladığı oyunda kadınların ev içinde ve kamusal alanda yaşadığı sorunlar, taciz, şiddet ve ayrımcılıklar anlatılıyor. Ressam bir kadının gazeteciyle röportajında başlayan kadın hikayeleri izleyenler açısında bir o kadar da tanıdık ve içten. Laterna “programlanmış ezgilerin tekrarlandığı mekanik bir çalgı” olarak tanımlanıyor. Laterna oyunu ise kadınların programlanmış ezgilerin dışına çıkmasını, kendi ezgilerini söylemesini istiyor. 

‘SADECE EV İÇİNİ ANLATMAYI YETERLİ BULMADIK’

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde ilk kez sahnelenen oyunun ardından tiyatro ekibi seyircilerle bir söyleşi gerçekleştirdi. Burada soruları yanıtlayan akip adına konuşan Bengüsu Arık,  “Biz sadece ev içi sorunları anlatmayı yeterli bulmadık. Bugün kamu ve özel alanın giderek silikleştiğini görüyoruz” dedi. 

Dramatik tiyatronun amacının bir şeyi anlatmak yerine göstermek olduğunu belirten Arık, kadın hikayeleri üzerine çalışırken Sevim Burak ile karşılaştıklarını ve onu da incelediklerini dile getirdi. 

Arık, “Uzun süren provalarımızdan dönüp telefonlarımıza baktığımızda kadın cinayetleri, bir kadının kaçırılma haberi ile karşılaştık. Amatör ve son derece mütevazı bir iş yapmaya çalıştık. Hacettepe’de bulunan tiyatro ve drama toplulukları her sene çok iyi oyunlar sergiliyor. Ancak biz tiyatroyu bir araç gördük. Daha çok yolumuz var ama kadınlar bir arada oluşu hayatla, okuldaki sorunlarıyla ortaklaştıran önemli bir etkinlik” dedi. 

Arık, oyundaki kadınların neden sorunlar karşısında yeterince güçlü olmadığı, örnek bir karakter yerleştirilmediği sorusuna ilişkin de “Çok güçlü kadın hikayeleri anlatmak da bir seçenek ama bazı soru işaretleri koymak istedik. Bizce önemli olan da bu” diye yanıt verdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net