‘İşçi ölümleri İTÜ üzerinde kara bir lekedir’

‘İşçi ölümleri İTÜ üzerinde kara bir lekedir’

İTÜ'de geçtiğimiz günlerde cam silerken 3. kattan düşen temizlik işçisi Murat Danacı'nın ölümü, öğrenciler ve arkadaşları tarafından protesto edildi.

Mahmut Sezgin MEMİŞ 
Bilgesu KARAKULAK
İstanbul

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), işçi ölümlerinin önlenmesi için bilimsel çalışmaların yapıldığı, eğitimlerinin verildiği, hatta bu konuda ulusal çapta etkinliklerin düzenlendiği bir üniversite. İTÜ’de geçtiğimiz günlerde bir iş cinayetine ev sahipliği yaptı. 52 yaşındaki Taşeron İşçi Murat Danacı, dış cephesini temizlemek için çıktığı binadan düşerek hayatını kaybetti. Danacı’nın ölümü üniversitedeki ilk iş cinayeti değil. Önlemler alınmadığı için hemen her yıl bir işçinin can verdiğini söyleyen öğrenciler, “Böyle bir cinayete yol açacak önlemleri almayan üniversite nasıl bir eğitim ve öğretimden bahsedilebilir. İşçi ölümleri İTÜ üzerinde kara bir lekedir” diyor. 

Murat Danacı İTÜ’de cam temizlikçisi olarak çalışıyordu. Elektrik Elektronik Fakültesi binasının rüzgarlık/güneşlik görevi gören dışındaki iskelenin, kedi yolu olarak bilinen kısmına çıkarak temizlik yapacaktı. Ancak buraya çıkacak bir kapı olmadığı için pencereden kedi yoluna atlamak zorundaydı. Kedi yolu ve pencereler arasında 70 santimetrelik boşluğun bulunması nedeniyle emniyet kemeri de kullanılamıyordu. Bu durum Murat Danacı’nın ölümüne sebep oldu. Murat Danacı 3. kattan düşerek can verdi. 

SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMELİ

Evrensel'e konuşan öğrenciler ise önlem alınmaması nedeniyle yaşanan iş cinayetine tepkili. Maden Mühendisliği Öğrencisi Melih Eroğlu, bu durumu samimiyetsizlik olarak nitelendirdi. Eroğlu, “Bu durumu da hükümetin samimiyetsizliği ile paralel değerlendiriyorum çünkü İTÜ haftalar önce ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Günleri’ yaptı. Okul yönetiminin kampus içinde çalıştırdığı şirketlere karşı iş ve işçi sağlığı konusunda kırmızı çizgilerinin olması lazım. Kaybettiğimiz işçinin soruşturmasını yürütmesini, sonuçlarını tüm okulla şeffaflık içerisinde paylaşılması gerekiyor. Takipsizlik olmamalı bu konuda. Öğrenciler daha çalışmaya başlamadan iş cinayetleri ile karşı karşıya kalıyorlar” diye konuştu. 

Geomatik Mühendisliği Öğrencisi Yasin Öztürk  ise şunları söyledi: “Toplumun öncüsü olan üniversitelerde dahi iş cinayetlerinin sıradan bir olaymışçasına meydana gelmesi, katedilecek yolun ne kadar uzun olduğunu gösteriyor. Alışmamalıyız ki normalleştirilemesin.”

Maden Mühendisliği Öğrencisi Çağdaş Kutlay da iş cinayetinin yönetimin eksikliğini gösterdiğini belirtti. Kutlay, işçi ölümleri İTÜ’nün üzerindeki kara bir lekedir. Böyle bir cinayete yol açacak önlemleri almayan üniversitede nasıl bir eğitim ve öğretimden bahsedilebilir” dedi. 

Çevre Mühendisliği Öğrencisi Melisa Naz Kasım, herkesi işçi ölümlerine tepki göstermeye çağırdı: “İş güvenliği ülkemizde sadece bu gibi kötü olaylar yaşanınca gündeme geliyor. Bilinçli bireylerin yetiştiğine inandığımız kampusumuzda akademisyenlerin ve öğrencilerin, sokaktaki halkın bu gibi durumlara karşı dikkatli ve tepkili olmasını umuyorum.”

İTÜ MİSYONUNU KAYBETMEK ÜZERE

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Öğrencisi Ahmet Baş, işçi ölümlerinin ancak bilimsel eğitimle durdurulabileceğini dile getirerek “Üniversitelerde bilim ve teknoloji üretilir. Bilimsel bir eğitimle kazaları minimize edebiliriz. Amaç insan hayatını kolaylaştırıp insanları yaşam şartlarının geliştirilmesini sağlamak olmalı. Ama İTÜ insan hayatının geliştirilip kolaylaştırılmasından ziyade içinde yaşayan insana değer vermeyen, onun hayatına kasteden pozisyonda duruyor. İTÜ demek ki bu misyonunu kaybetmiştir ya da kaybetmek üzeredir” dedi. İşçi sağlığı ve güvenliği eğitiminde öncü olması gereken kurumda iş cinayeti yaşanmasının yönetimin acizliğini gösterdiğini kaydeden Baş, “Bu şunu da gösterir; okulun içindeki İSG eğitimleri ve konferansları prosedür gereği ve ciddiyetsizlikle yapılmaktadır. Eğitim verdiği insanlara örnek olması gereken yerde kendi işçilerini öldürtüyor. İTÜ işçinin bağlı olduğu firmaya ise küçük bir yaptırımı bile çok görmektedir. Bütün işçilerin çalışma, iş sağlığı ve güvenliği koşulları bizim için önemlidir. Hele ki işçi ölümleri ciddiyetle durulması gereken bir olay çünkü yaşam hakkı en kutsal haktır” diye konuştu. 

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Mayıs 2017 16:16
www.evrensel.net
ETİKETLER İTÜMurat Danacı