31 Mart 2011 14:09

Avrupa Konseyi’nden HSYK’ya uyarı

HKSY yasa tasarılarıyla ilgili hazırlık çerçevesinde, Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye’ye davet edilerek görüş bildirmesi istenen Venedik Komisyonu’ndan açıklama geldi. Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren komisyon, TBMM’de kabul edilen HSYK yasasıyla ilgili endişeleri sıraladı.Komisyonun raporunda, &ld

Avrupa Konseyi’nden HSYK’ya uyarı

Paylaş

HKSY yasa tasarılarıyla ilgili hazırlık çerçevesinde, Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye’ye davet edilerek görüş bildirmesi istenen Venedik Komisyonu’ndan açıklama geldi. Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren komisyon, TBMM’de kabul edilen HSYK yasasıyla ilgili endişeleri sıraladı.

Komisyonun raporunda, “Hakim ve savcıların disiplin cezalarıyla ilgili önkoşulların daha açık düzenlenmemesi, Adalet Bakanlığı ile hakimlere ve savcılar arasındaki ilişkinin birbirine çok yakın olmasının bağımsızlık açısından sakınca oluşturacağı endişesi, , performans değerlendirme sistemi, hakimleri izlenme ve denetlenme biçimi açık bir şekilde tanımlanmamış olmasının da savcı ve yargıçların bağımsızlığına zarar verebileceği uyarısı yapıldı. (STRASBOURG)

ÖNCEKİ HABER

İsrail, Filistinli vatandaşlarına ayrımcılık yapıyor

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa