Avrupa Konseyi’nden HSYK’ya uyarı

Avrupa Konseyi’nden HSYK’ya uyarı

HKSY yasa tasarılarıyla ilgili hazırlık çerçevesinde, Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye’ye davet edilerek görüş bildirmesi istenen Venedik Komisyonu’ndan açıklama geldi. Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren komisyon, TBMM’de kabul edilen HSYK yasasıyla ilgili endişeleri sıraladı.Komisyonun raporunda, &ld

HKSY yasa tasarılarıyla ilgili hazırlık çerçevesinde, Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye’ye davet edilerek görüş bildirmesi istenen Venedik Komisyonu’ndan açıklama geldi. Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren komisyon, TBMM’de kabul edilen HSYK yasasıyla ilgili endişeleri sıraladı.

Komisyonun raporunda, “Hakim ve savcıların disiplin cezalarıyla ilgili önkoşulların daha açık düzenlenmemesi, Adalet Bakanlığı ile hakimlere ve savcılar arasındaki ilişkinin birbirine çok yakın olmasının bağımsızlık açısından sakınca oluşturacağı endişesi, , performans değerlendirme sistemi, hakimleri izlenme ve denetlenme biçimi açık bir şekilde tanımlanmamış olmasının da savcı ve yargıçların bağımsızlığına zarar verebileceği uyarısı yapıldı. (STRASBOURG)

www.evrensel.net