Taptuk Emre'nin köyünde içilecek su yok

Taptuk Emre'nin köyünde içilecek su yok

Yunus Emre’nin hocası olarak bilinen Taptuk Emre’nin mezarının bulunduğu Örnek Köy'de içilecek su yok.

Geçmiş yıllarda örnek olarak gösterilen Ankara’nın Nallıhan ilçesine bağlı Emrem Sultan Mahallesi’nde (köyü), içilecek su yok. Yunus Emre’nin hocası olarak bilinen Taptuk Emre’nin mezarının bulunduğu köyde 100’e yakın hane var ve evlere içme suyu verilemiyor. Her yıl Türkiye ve dünyadan ziyaretçileri ağırlayan köyde, yurttaşların su ihtiyacı tanker vasıtasıyla karşılanıyor. Üstelik bu su da içme suyu değil. Vatandaşlar içme su ihtiyacını hazır su ile karşılıyor. ASKİ’nin sağladığı bu suya, içilmemesine rağmen fatura da kesiliyor. 
Köyde yaşayan ve adını vermek istemeyen bir vatandaş, “Bu köy eskiden örnek bir köydü, kanalizasyonu, suyu, elektriği, okulu olan bu köyde şimdi su sıkıntısı yaşıyoruz. Taptuk Emre Dergahına gelen misafirler abdest almak için su bulamaz duruma geldi” dedi. Her sene köyde anma etkinliklerinin düzenlendiğini belirten vatandaş, burada telefonların çekmediğini, insanların telefon görüşmesi dahi yapamadığını ifade etti.

TAPTUK EMRE KİMDİR?

13. yüzyılda yaşamış Mutasavvıf ve Bektaşi Dervişi, Yunus Emre’nin hocası. Horasanlı olan Taptuk Emre, Hacı Bektaş-ı Veli’nin de halefidir. Söylenene göre Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre’yi yetiştirme işini Taptuk Emre’ye bırakır. Tarihçilerin “Koyu (aşırı) Bâtınî” dediği Taptuklular, Emre adlı Türkmen babasının çevresinde oluşan kitlelerde birleşiyorlardı. Taptuk Emre’den itibaren Anadolu’da bir “Taptuklular” topluluğunun varlığına rastlanır. Nallıhan Taptuk Emre Dergahına kırk yıl odun taşıyan derviş Yunus, Taptukluların yetiştirdiği en büyük ozan olarak bilinir. Taptuk Emre’nin mezarı, Ankara ili, Nallıhan ilçesi, Emrem Sultan köyünde bulunmaktadır. (Ankara/EVRENSEL)

 

www.evrensel.net