Keban Barajına kanalizasyon dökülüyor

Keban Barajına kanalizasyon dökülüyor

Dersim Pertek’te arıtma tesisi bulunmadığı için kanalizasyonun hiçbir arıtmaya tutulmadan Keban Baraj Gölü’ne deşarj edilmesi tepki topluyor.

Dersim’in Pertek ilçesi, tarihi ve doğal güzellikleri ile birlikte termal turizmde son yıllarda yaptığı ataklarla kentin en gözde ilçelerinden biri haline geldi.

Pertek, Dersim ve Elazığ arasında köprü görevi de görüyor. Ancak Pertek’te arıtma tesisi bulunmadığı için ilçenin kanalizasyonu hiçbir arıtmaya tutulmadan direkt Keban Baraj Gölü’ne deşarj ediliyor.

İlçenin kanalizasyonu arıtma tesisi olmadığı için hiçbir arıtmaya tabi tutulmadan 6 ayrı noktadan direkt baraj gölüne deşarj edilirken, önceki belediye yönetimi tarafından hibe olarak alınan tesis projesi ve  2013 yılında belediye meclisinde tarafında onaylanan  arıtma tesisi projesi de AKP’li belediye tarafından adeta rafa kaldırıldı.

Kanalizasyonun baraj gölüne deşarjı ilçede kötü görüntüye neden olurken, insan sağlığı ve baraj gölünde yaşayan canlılar için de tehdit oluşturuyor. (Dersim/EVRENSEL)

www.evrensel.net