Çorlu'daki işçiler: Kıdem için mücadeleye

Çorlu'daki işçiler: Kıdem için mücadeleye

Çorlu’da işçiler, kıdem tazminatının fona devredilerek gasbedilmek istenmesine karşı 1 Mayıs’ta başlattıkları mücadeleyi sürdürme kararı aldı. 

Çorlu’da işçiler, kıdem tazminatının fona devredilerek gasbedilmek istenmesine karşı 1 Mayıs’ta başlattıkları mücadeleyi sürdürme kararı aldı. 

Sendikasız fabrikalarda çalışan bir grup işçi, 1 Mayıs sonrası bir araya gelerek hem 1 Mayıs değerlendirmesi yaptı hem de bundan sonra neler yapacaklarını tartıştı.

1 Mayıs öncesi yapılan referandumun yarattığı bölünmenin 1 Mayıs’a da yansıdığını söyleyen işçiler, 1 Mayıs çalışmalarının önceki yıllara göre daha zayıf geçtiği fikrindeler. 

Referandumdan dolayı 1 Mayıs hazırlıklarına geç başlandığını dile getiren bir işçi, “Zaman çok azdı ve fabrikalarda toplantı yapamadık. Zaten bir bölünme vardı. İyi anlatamayınca çalışmalar önceki yıllara göre daha zayıf geçti” dedi. 

Başka bir işçi de sendikaların işçiler içinde çalışma yürütmediğini dile getirerek şöyle devam etti: “Çorlu’da 1 Mayıs yapılıp yapılmadığı belli değildi. Şehirde 1 Mayıs havası yoktu. Sadece Emek Partisi bildiri dağıtıp afiş yaptı. Bu da durumu değiştirmedi. Oysa fabrikalarda kıdem tazminatı ne olacak diye tartışılıyordu. Ama artık bundan sonrasına bakmamız gerekir.” 

FABRİKADA KIDEM TAZMİNATI KONUŞULUYOR

“Fabrikada kıdem tazminatı konuşuluyor, herkes ne olacak derken bütün işçi eski hak edişlerimizi alacak mıyız diye beklenti içinde. Ama işçilerin önemli bir kısmı fona karşı” diyen bir tekstil işçisi, kıdem tazminatı fonunun zararlarının işçilere iyi anlatılması gerektiğini belirtti. 

Kıdem tazminatı ile birlikte işçiler içinde en çok konuşulan konu maaşlarından vergi kesintilerinin artması. Vergi dilimi arttıkça işçilerin ücretleri düşüyor. Geçinebilmek için sürekli fazla mesai yapmak zorunda olduklarını anlatan bir başka tekstil işçisi, “Hazirandan sonra vergiler artıyor. Yaptığımız mesailer vergiye gidiyor. Devlet vergiyi işçinin sırtına yıkıyor” diye tepki gösterdi. 

PATRONLAR TEŞVİKLİ İŞÇİ ALIYOR

İşkur tarafından fabrikalara gönderilen işçiler ve istihdam seferberliği adı altında teşvikli işçi alımı da fabrikalarda tartışılıyor. Bu işçilerin ücretleri İşsizlik Fonu’ndan karşılanması tepki görürken, çalışan işçilerde ise işten atılma kaygısı yaratıyor. 

Colins gibi fabrikalar yüzlerce işçiyi işten atarken, bazı fabrikaların ise 7’li vardiya sistemine geçmek için teşvikli işçi aldığını anlatan işçiler, çalışma koşullarının daha da ağırlaştırıldığına işaret etti. 

Aloha Tekstil fabrikasında ocak zamlarında yapılan yüzde 10 zammı az bulan işçiler pazar mesailerine gelmediler. İki hafta mesaiye gelmeyen işçiler yüzde 5 ek zam daha aldılar. Bu örneğe dikkat çeken işçiler, birlik olup mücadele etmeleri halinde hak elde edebileceklerini dile getirdiler. (Çorlu/EVRENSEL)

www.evrensel.net