10 Mayıs 2017 13:47

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ödülleri açıklandı

20. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülleri açıklandı. Onur Ödülü Perran Kutman'a Tema Ödülü ise Aslı Erdoğan'a verilecek.

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali ödülleri açıklandı

Paylaş

20. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Film Festivali'nin bu yıl “Birlikte festival yapıyoruz” temasıyla gerçekleşiyor. Festivalin bu yılki ödüllerinin sahipleri açıklandı. Onur Ödülü değerli oyuncu Perran Kutman'a verilirken, Tema Ödülü Aslı Erdoğan'a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü belgesel yönetmeni Emel Çelebi'ye, Genç Cadı Ödülü ise Ecem Uzun'a verilecek.

Uçan süpürge bu yıl 20. kez havalanıyor. 20-23 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek festivalde bu yıl festivalin 20. yılı sebebiyle Türkiye'nin 20 ilinde ve KKTC'de de gösterimler yapılacak. 20. yılında Ankara'nın dışına taşan festivalde festivalin enerjisi Türkiye'nin dört bir yanına yayılacak. Festivalin açılış günü Karum AVM önündeki çimlerde gerçekleşecek olan etkinlikte festival gösterimlerin yapılacağı 20 il ile canlı bağlantılar gerçekleşecek.

Festivalin basın toplantısında konuşan festival danışmanı Özge Mumcu festivalin 20 yıl önce Türkiye'de başka bir örneği olmayan bir festival olarak gerçekleşmeye başladığını söyleyerek bu yılki temanın her türlü ayrımcılığa karşı barışa, şiddetsizliğe en çok ihtiyaç olunan dönemde gerçekleştiği için “Birlikte festival yapıyoruz” başlığıyla gerçekleştiğini belirtti.

Bu yıl 20 farklı şehirde gösterimlerin yapılacağını ve bu şehirlerdeki kadın platformları ve kadın örgütleri aracılığıyla daha geniş kadın kitleleriyle buluşulacağını kaydeden Mumcu, sinemada kadın emeğinin görünür kılınmasını sağlamaya yönelik çalışmalar içerisinde olacaklarını söyledi. Açık hava sinemaları ve atölye çalışmalarının da gerçekleşeceğini belirten Mumcu, kadın yönetmen, yapımcı ve oyuncularla bir araya gelinecek etkinliklerin gerçekleşeceğini vurguladı. Mumcu, filmlerin bu yıl ücretsiz gösterileceğini söyledi.

Mumcu, festivalin her yıl verilen ödüllerinin sahiplerini de açıkladı. Festivalin bu yılki Onur Ödülü yılların değerli oyuncusu Perran Kutman'a verilirken Tema Ödülü Aslı Erdoğan'a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü belgesel yönetmeni ve Hangi İnsan Hakları Film Festivali Kurucusu Emel Çelebi'ye, Genç Cadı Ödülü ise Ecem Uzun'a festivalin kapanış töreninde takdim edilecek.

Mumcu festivalin açılışının 20 Mayıs akşamı saat 20.00'de Karum AVM'nin önündeki çim alanda, kapanışının ise 23 Mayıs akşamı Ankara Operası'nda gerçekleşeceğini söyledi. Basın toplantısında festivalin 20 yıllık serüveninin ve bu yılki festival filmlerinin fragmanlarının yer aldığı sinevizyon gösterimleri de gerçekleşti. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Yüzlerce Suriye ordusu askeri Halep'in doğusuna kaydırıldı

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa