HDP'li Toğrul, açlık grevindeki hocaları Başbakan'a sordu

HDP'li Toğrul, açlık grevindeki hocaları Başbakan'a sordu

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumlarını Meclis gündemine taşıdı.

HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevi sırasında polisler tarafından saldırıya uğrayarak gözaltına alınmasını ve sağlık durumlarının kötüye gitmesini TBMM gündemine taşıdı.

Mahmut Toğrul'un Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, KHK ile işinden edilen Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça'nın 11 Mart tarihinde işlerine iade edilmeleri talebiyle açlık grevine başladıkları ve polisler tarafından saldırıya uğradıkları ve gözaltına alındıkları hatırlatıldı.

"63 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’nın sağlık durumu her geçen gün kötüye gitmektedir. Bu durum kamuoyu vicdanını da ağır bir biçimde zedelemektedir." vurgularının yapıldığı önergede, Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle şu sorulara yer verildi:

  • Nuriye Gülmen gibi, kanun hükmünde kararnamelerle herhangi bir gerekçe gösterilmeden veya somut bir dayanağı olmadan ihraç edilen yüzlerce akademisyenin görevlerine iadeleri konusunda hükümetinizin bir çalışması var mıdır?
  • Ankara Yüksel Caddesi’nde aylardır barışçıl şekilde işine iade istemiyle oturma eylemi yapan Nuriye Gülmen ve arkadaşlarına yönelik aralıksız halde devam eden polis müdahalesi ve saldırılarının nedeni nedir?
  • Nuriye Gülmen ve Semih Özakça gözaltına alındıkları her seferinde polis şiddetine maruz kaldıklarını ve darp edildiklerini belirtmiştir. Demokratik haklarını kullanan akademisyen ve öğretmenlere yönelik bu şiddetin nedeni nedir? İşkence boyutuna varan bu uygulamanın arkasındaki polis memurları kimlerdir? Bu kişiler hakkında gerekli işlemler yapılmakta mıdır?
  • 63.Gününde olan ve kalıcı hasar bırakma tehdidi giderek daha da artan açlık grevlerinde bulunan Akademisyen Nuriye Gülmen ve Öğretmen Semih Özakça’nın taleplerinin karşılanması ve işlerine iade edilmesine yönelik bir girişiminiz olmayacak mıdır? KHK ile ihraç edilen “Barış İçin Akademisyenler” imzacılarına ve diğer kamu çalışanlarına görevlerini iade etmeyi düşünüyor musunuz?

(HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net