Demirtaş için konuşmalarından dolayı 96 fezleke düzenlendi

Demirtaş için 96 fezleke düzenlendi, fezlekeler apar topar dokunulmazlıklar TBMM’de görüşülürken hazırlandı, hazırlayan 10 savcı ‘FETÖ’den tutuklandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargı sürecine ilişkin avukatları Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi. Demirtaş, hakkında Meclis’te yaptığı konuşmalar nedeniyle 96 fezleke hazırlandığını, bu fezlekelerin de torba davaya dönüştürüldüğünü belirten hukukçular, dokunulmazlığa rağmen 2007 bu yana fezlekelerin hazırlandığını söyledi. Avukatlar ayrıca  28 fezlekeyi düzenleyen 10 savcının da ‘FETÖ’den tutuklandığı bilgisini verdi. 

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın şahsi ve parti avukatlarından oluşan heyet de yer alan Mahsuni Karaman, Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, Selahattin Demirtaş’ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş, Mehmet Emin Aktar ve Mesut Beştaş Dies Otel’de açıklamalarda bulundu.

‘SEÇİLMİŞ VEKİLİN VE HALKIN İRADESİNE MÜDAHALE’

Ortak açıklamayı yapan Avukat Mahsuni Karaman, “Sayın Demirtaş, 20 Mayıs 2016 tarihinden evvel düzenlenen fezlekeler nedeniyle yargılanmakta olduğu bu sıralar, halen milletvekili olup, milletvekili dokunulmazlığına sahip biridir. Anayasal düzenleme uyarınca halen milletvekili dokunulmazlığına sahip olduğu halde, 20 Mayıs 2016 tarihinden evvel işlediği iddia edilen suçlardan yargılanmakta ve tutuklu bulunmaktadır. Bugün itibariyle bir suç işlemesi halinde dokunulamaz iken, geçmişte işlediği iddia edilen suçlar nedeniyle bugün dokunulan biridir. Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin Ek 1 No’lu Protokolü ile güvence altına alınan serbest seçim hakkı, sadece seçimlerde aday olma hakkını değil, aynı zamanda seçildikten sonra milletvekili olarak parlamentoda bulunma hakkını da ihtiva etmektedir. Seçmenler açısından ise sadece oy kullanmayı değil, yasamanın oluşumuna katkıda bulunma ve yasama organında temsil edilmeyi kapsamaktadır. Bu bağlamda, seçilmiş milletvekilinin yasama faaliyetine katılmasına yönelik müdahale, sadece onun seçilme hakkına değil, aynı zamanda seçmenlerinin serbest iradelerini açıklama hakkına da yönelik bir müdahale teşkil etmektedir. Seçilmiş milletvekillerinin yasama faaliyetlerini yerine getirmelerini engelleyen ölçüsüz müdahaleler, halk iradesiyle oluşan siyasal temsil yetkisini ortadan kaldırmış, seçmen iradesinin parlamentoya yansımasını önlemiştir” diye konuştu. 

2007’DEN BU YANA YAPTIĞI KONUŞMALARA FEZLEKE

Demirtaş hakkında, 96 fezleke bulunduğunu açıklayan Karaman, bu fezlekelerin tümünün içeriğinin ise basın açıklaması, miting ve toplantı konuşmaları, kurum, kuruluşların daveti üzerine yaptığı konuşmalar, Meclis çalışmaları sırasında kullandığı sözler ve partisinin TBMM Grubu’nda yaptığı konuşmalar olduğunu aktardı. Karaman, bu fezlekelerden 48’inin milletvekili seçildiği 2007 yılı ile 2014 yılının sonuna kadar olan yaklaşık 8 yıllık zaman dilimindeki siyasi faaliyetlerine; diğer 48 adedinin ise 2015 ile dokunulmazlıkları rafa kaldıran Anayasa değişikliğinin yapıldığı 20 Mayıs 2016 tarihine kadar olan yaklaşık 1,5 yıl içerisindeki siyasi faaliyetlerine ilişkin olduğunu söyledi.  

DOKUNULMAZLIKLAR GÖRÜŞÜLÜRKEN FEZLEKE HAZIRLANMIŞ

46 adet fezlekenin, Cumhurbaşkanı’nın 28 Temmuz 2015 tarihinde vermiş olduğu "dokunulmazlıkları kaldırılsın" talimatı sonrası 10 ay gibi bir sürede düzenlenmiş olduğuna da vurgu yapan Karaman, 15 adet fezlekenin de, dokunulmazlıkları kaldıran Anayasa değişikliğinin TBMM'de görüşülmesi sırasında düzenlendiğini kaydetti. 

Karaman, ayrıca dikkat çekici bir ayrıntıyı da aktardı. Karaman, fezlekenin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dokunulmazlıkları rafa kaldıran Anayasa değişikliğinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldüğü 20 Mayıs 2016 tarihinde düzenlendiğini, aynı gün memur eliyle Adalet Bakanlığı’na apar topar yetiştirilerek Anayasa değişikliği kapsamına aldırıldığını açıkladı. 

DEMİRTAŞ’IN ÜZERİNE ATILI SUÇLAMALAR

Karaman, fezlekelerin 39’unun ‘terör örgütü propagandası’ndan, 10’unun ‘suç ve suçluyu övmek’ten, 17’sinin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefetten, 4’ünün ‘örgüt üyesi’ olmaktan, 7’sinin de ‘örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işlemek’ten olduğunu söyledi. Yine Demirtaş’ın yaptığı konuşmalardan hazırlanan fezlekelerinin 9’unun ‘Türkiye Cumhuriyeti kurum ve organlarını aşağılamak, 7’sinin ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten, 3’ünün de ‘Başbakan ve diğer kişilere hakaret’ düzenlediğini bildirdi. 

‘FEZLEKEYİ DÜZENLEYEN SAVCILAR FETÖ’DEN TUTUKLANDI’

Karaman, “Tespit edebildiğimiz kadarıyla, müvekkilimiz hakkında düzenlenen toplam 96 adet fezlekeden, 28 adet fezlekeyi düzenleyen ve aralarında Başsavcı ile Başsavcı vekillerinin de olduğu 10 savcı, FETÖ üyeliği nedeniyle ihraç edilerek tutuklanmıştır. Açılan davalarda isnat edilen suçlamaların tamamı müvekkil Demirtaş'ın vermiş olduğu beyanlar ve yapmış olduğu konuşmalardır” dedi. 

Karaman, “Tüm bu gerekçelerle; müvekkilimiz, Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılarak savunma imkân ve şartlarına sahip kılınmasını dile getiriyoruz” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Mayıs 2017 17:43
www.evrensel.net