Özgür Müftüoğlu üniversitesinden uğurlandı

OHAL KHK'si ile akademideki görevinden ihraç edilen Akademisyen Özgür Müftüoğlu, görev yaptığı Marmara Üniversitesinden uğurlandı.

OHAL kapsamında yayınlanan 689 sayılı KHK ile Marmara Üniversitesinden ihraç edilen Akademisyen Özgür Müftüoğlu, Göztepe yerleşkesinden uğurlandı. Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölümünde görev yapan Müftüoğlu’na destek olmak için onlarca öğrencisi fakültedeki odasına geldi. Müftüoğlu’nun odasının bulunduğu İktisat Fakültesi girişinde ise Özel Güvenlik Görevlileri tarafından öğrenci kartı kontrolü yapıldı, İktisat Fakültesi öğrencisi olmayan fakülteye alınmadı. Öğrenciler Müftüoğlu’nun masasına “Akademi biat etmez”, “Güzel günlere daha bi yakınlaştık sanki :)”, “KHK’lar gitsin biz kalıyoruz”, “Özgür bilim itaat etmez”, “Güneş balçıkla sıvanmaz, aydınlık ihraç edilemez.” yazılı notlar bıraktı.

‘GELDİĞİNİZ TOPLUMUN ÜZERİNE BASMANIZ İSTENİYOR’

Öğrencileriyle odasında konuşan Müftüoğlu, “Biz bir toplumdan geliyoruz ve bizim önümüze kariyerler konuluyor. O kariyere gitmeniz için ya da daha fazla para kazanmanız için geldiğiniz toplumun üzerine basmanız isteniyor. Onu çiğnemeniz isteniyor. Emeğin daha fazla sömürülmesini meşrulaştırmanız isteniyor. Bu da bütün toplumda çöküşe neden oluyor” şeklinde konuştu.

Öğrencileriyle beraber fakülteden kampüs kapısına yürüyen Müftüoğlu’na sendikacılar, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler, işçiler, farklı üniversitelerden öğrenciler, aydınlar da destek verdi. Emek Partisi MYK Üyesi Levent Tüzel, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı, Türk-İş’e bağlı DERİTEKS Tuzla Şube yöneticileri, DİSK/Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, DİSK Gıda-İş Genel Sekreteri Levent Gökçek, İSİG üyeleri de Müftüoğlu’na destek için katıldı.

'TOPLUM İÇİN BİLİM YAPTIK, HEDEF OLDUK'

“Teslim olmadık teslim olmayacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “KHK’lar gitsin biz kalıyoruz”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Özgür Hoca onurumuzdur” sloganlarının atıldığı eylemde, Akademisyen Müftüoğlu şöyle konuştu: Bir duvarın arka tarafındaydık, diğer tarafına geçtik. Ben bütün meslek hayatım boyunca Kuvvet Hocanın da desteğiyle veyahut katkısıyla üniversiteleri bir grup elitin yada egemenlerin kendilerini yeniden ürettikleri yer değil, toplumun geniş kesiminin çıkarlarını savunan, daha ileriye gitmesini, daha refah içerisinde yaşamasının bilimini yapmak için uğraştık. Bu yüzden hedef olduk.

'AKADEMİSYEN OLUYORSANIZ GEREĞİNİ YAPACAKSINIZ'

Barış akademisyenlerinin, yapmış oldukları her şeyi toplum için yaptığını söyleyen Müftüoğlu, “Aksi olsaydı böyle bir metne imza atmazlardı. Bilim yapacaksanız egemenlere karşı durmanız gerekiyor. Uçmaktan korkuyorsanız pilot olamazsınız. Egemenlere karşı direnmekten korkuyorsanız akademisyen olamazsınız. Eğer oluyorsanız gereğini yapacaksınız” dedi. Akademisyen sıfatını taşıyan üniversite yönetiminin kendilerini hakim-savcı olarak görevlendirdiğini belirten Müftüoğlu, “Bizi ihbar etmişlerdir. Geride kıvılcımlar bırakıyoruz. Onlar, işçi sınıfının, toplumun, demokratik kitle örgütlerinin desteğini istiyorlar. İş cinayetlerinin nedenlerini, varlık fonuyla ülkenin nasıl yoksullaştırıldığını ortaya koymayacaksak neyi tartışacağız? İçerideki kıvılcımlara sahip çıkmalıyız” diye konuştu.

'EMEKÇİLERİ KAYITSIZ ŞARTSIZ İŞLERİNE GERİ ALIN'

KESK Genel Sekreteri Hasan Toprak da, “15 Temmuz’dan buyana bir çok akademisyen ihraç edildi . OHAL’le ihraç edilenleri hukuksuz biçimde açlığa mahkum ettiniz. Emekçileri kayıtsız şartsız işlerine geri alın” diye konuştu.

'MARMARA ÜNİVERSİTESİ, MÜFTÜOĞLU’NU ŞİMDİLİK KAYBETMİŞ GÖRÜNÜYOR'

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesindeki görevinden KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Özdemir Aktan ise şöyle konuştu: Şu bir gerçek, gün geçtikçe güçleniyoruz. Bu ülkenin vicdan sahipleri yanlışı görecektir. Bugün Özgür Müftüoğlu’nu geçici olarak uğurluyoruz. Marmara Üniversitesi yöneticileri utanacaklar, sıkılacaklardır. Bir insanın insan hakkı istemesinden daha doğal birşey olabilir mi? Özgür Müftüoğlu’nu Marmara Üniversitesi şimdilik kaybetmiş görünüyor.

'HEP BERABER GERİ DÖNECEĞİZ'

Kocaeli Üniversitesinden ihraç edilen barış imzacısı akademisyenlerden Kuvvet Lordoğlu da akademide ilk asistanının Özgür Müftüoğlu olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: Kıdemli bir KHK’li olarak benden 8 ay sonra ilk asistanımı ihraç ettiler. Meslektaşlarımla, asistanlarımla aynı yolda yürümeye devam edeceğiz. Biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hep beraber geri döneceğiz. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Mayıs 2017 15:04
www.evrensel.net