Şili’de öğrenciler parasız eğitim için yürüdü

Şili’de öğrenciler parasız eğitim için yürüdü, polis ise öğrencilere saldırdı. 

Uzun yıllardır parasız, nitelikli bir kamu eğitimi için mücadele veren ve kitlesel eylem ve eğitim grevleriyle gündeme gelen Şilili gençler, dün de talepleriyle sokaklardaydı. 

Başkent Santiago sokaklarında toplanan on binlerce üniversite öğrencisi yoksek eğitim harcamaları yüzünden öğrencilerin kredilere mahkum edilmesini protesto etti. 
Gençler üniversitelerin ücretsiz eğitim vermesini talep ederken öğrenci borçlarının da affedilmesini istedi. 

Şili polisi ise öğrencilere saldırdı. Kalabalığı dağıtmak için biber gazı ve TOMA’larla tazyikli su kullanan polis çok sayıda öğrenciyi de gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında lise öğrencilerinin de olduğu belirtildi.

Şilili gençler son yıllarda eğitimin giderek daha da pahalı hale gelmesini protesto ediyor. Gençler özel şirketlerin eğitimden elini çekmesini ve kamu eğitiminin güçlendirilmesini istiyor. 

Şili’deki sosyal demokrat Michelle Bachelet hükümeti eğitimde özelleştirmeye son vereceği ve öğrencilerin taleplerin karşılanacağı vaatleriyle gençlerin desteğini almıştı. Ancak vaatler yerine getirilmediği gibi neoliberal politikalar uygulanmaya devam etti. 

Şili’de son bir yıldır özel ve bireysel emeklilik sistemine yönelik kitlesel grev ve eylemler de gerçekleştiriliyordu. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Mayıs 2017 16:33
www.evrensel.net