Gazetemize uluslararası ziyaret

Gazetemize uluslararası ziyaret

Sağ kalan iki darbeci Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı 12 Eylül davasının 3. duruşması için Ankara’ya gelen Uluslararası İzleme Komitesi üyeleri, Devrimci 78’liler Federasyonu yöneticileri ile gazetemiz Ankara bürosunu ziyaret ettiler.Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Başkanı Kamber Ateş ve Yönetim Ku

Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Başkanı Kamber Ateş ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Wilhelm Frohn (Ver-di Emek e.v), Helmut Weiss (Uluslararası Takip Komitesi), Hüseyin Çolak (Öğretim Görevlisi), Selahattin Yıldırım (Almanya Gıda Sendikası-Dortmund), Kali Doğan (Almanya Gıda Sendikası- Dortmund), Fethiye Uğuz (Abdullah Gülbudak’ın yeğeni), Işılay Karagöz (Enver Karagöz’ün eşi) Ankara büromuzu ziyaret ettiler.

‘METİN’İN DAVASINI TAKİP ETTİM’

Wilhelm Frohn Evrensel Gazetesi’nin daha ilk çıktığı dönemde İstanbul’a geldiğini, Metin Göktepe ile de tanıştıklarını, Metin’in öldürülmesinden sonra da duruşmaları izlediğini anlattı. Göktepe’nin Aydın ve ardından Afyon’a sürülen duruşmalarına katıldığının altını çizen Frohn, Evrensel Gazetesi’nin Almanya’da çıkmaya başlamasından sonra da iki yıl abone olduğunu söyledi. Frohn, “Destek için, dil bilmediğim halde iki yıl abone oldum” dedi.

Selahattin Yıldırım da 12 Eylül davasının yurt dışında takipçisi olduklarını, aydınlar, yazarlar, hukukçular ve sendikacılarla imza kampanyası yürüttüklerini, sonuçlarını da davanın görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ilettiklerini anlattı.

UTANÇ MÜZESİ YENİDEN

Kamber Ateş de hem bu davanın takipçisi olacaklarını hem de Utanç Müzesi’ni bu yıl “adalet, vicdan ve hesaplaşma” sloganıyla yürütüleceğini söyledi. Kenan Evren’in “yargılanırsam intihar edemi” sözlerine atıf yapan Ateş, “Kenan Evren hala intihar etmediğine göre bu yargılama kendisine henüz yansımamış. GATA bahçesinden içeri sirayet etmemiş. Bu yargılamanın Kenan Evren’e de ulaşmasını, diğer cuntacılar gibi yaptıklarıyla yüzleşmesini sağlamamız gerekiyor” dedi. Bu konunun ısrarlı takipçisi olacaklarını belirten Ateş, Utanç Müzesi’ni Almanya’ya da taşımayı düşündüklerini, çalışmaları şimdiden başlattıklarını söyledi.

‘GEÇMİŞİMİZİ BİLE ELİMİZDEN ALDILAR’

Eşi Enver Karagöz, gördüğü işkenceler nedeniyle, daha sonra yakalandığı kanser nedeniyle yurt dışında ölen Işılay Karagöz de darbecilerin yargılanması talebiyle Almanya Köln’de imza topladıklarını söyledi. 12 Eylül darbesinin, 30 bini aşkın insanı göçe zorladığını, vatandaşlıktan çıkarılan onlarca insanın vatanlarından, ailelerinden uzakta öldüklerini anlatan Karagöz, bu insanların “vatansız” diye geçtiğini ve gittikleri ülke dışına çıkamadıklarını, adeta o ülkelerin onlara hapishaneye dönüştüğünü söyledi. Türkiye’nin sonradan bu insanlardan yararlanmak için vatandaşlıktan çıkarmaktan vazgeçtiğini, 15 bin euro askerlik için para aldığını, adeta para kaynağı olarak baktığını da belirten Karagöz, bu yargılamanın bir lütuf olmadığını da dile getirdi. Karagöz, “Biz ‘yetmez ama evet’ diyenlerden değiliz. Üzerine gidersek, baskı uygularsak değiştiririz, yargılatırız düşüncesindeyiz ve bu davanın takipçisi olacağız” dedi. Göçe zorlanan, ülkelerinden, ailelerinden koparılan bu insanların ülkeye gelemedikleri için anne babalarının ölümüne, kardeşlerinin, yeğenlerinin doğumuna, mutlu, üzüntülü günlerine yetişemediklerini, birlikte olamadıklarını belirten Karagöz, “İşimizi, sağlığımızı, geçmişimizi elimizden aldılar. O dönem çocukluk fotoğraflarımıza bile el koydular, kitaplarımızı götürdüler” diye konuştu. Ziyaretçiler, Evrensel ve Hayat Televizyonu’nun bu davaya desteğinin de sürmesi dileğinde bulundular. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net