01 Temmuz 2012 19:39

Tüzel: Kışkırtıcı politika yapılıyor

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından düzenlenen Sivas Katliamı konulu panelde konuşan HDK Yürütme Kurulu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, hükümetin Ortadoğu’da mezhepler arasında kışkırtıcı bir politika izlediğini söyledi. Emperyalist güçlerin de bölgeyi karıştırmak istediklerini belirten Tü

Tüzel: Kışkırtıcı politika yapılıyor

Paylaş
Özgür Doğan / Fırat İlgün

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından düzenlenen Sivas Katliamı konulu panelde konuşan HDK Yürütme Kurulu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, hükümetin Ortadoğu’da mezhepler arasında kışkırtıcı bir politika izlediğini söyledi. Emperyalist güçlerin de bölgeyi karıştırmak istediklerini belirten Tüzel, “AKP de bu doğrultuda bir dış politika izliyor. Bölgede Şii ve Sunnilerin karşı karşıya gelmesinden medet umuyor ve bunu körüklüyor” diye konuştu.

Sivas katliamının Mecliste takipçisi olduğunu belirten Tüzel, “Mecliste hakikatleri araştırma komisyonuna faillerin bulunması için talepte bulunduk. Bu, birkaç kişinin işlediği bir olay değildir. Sivas katliamını ve buna benzer diğer bütün katliamları böyle yansıtmaya çalışıyorlar oysa bu gibi insanlık suçlarını ancak devlet gücüyle gerçekleştirilebilir ve bu da bir devlet organizasyonudur.” dedi.

DEVLET TARAFINDAN KORUNDU

HDK Yürütme Kurulu Üyesi Hatice Altınışık da katliamcıların hükümet tarafından korunduğunu ifade ederek, “Katliamı yapanlardan biri arandığı halde evinde öldü, bir diğeri askere gitti, bir diğeri ise evlendi. Yani bu katliamın içinde bulunanlar mevcut iktidarlar tarafından sürekli olarak korunarak normal hayatlarına devam ettiler.” diye konuştu.

Divriği Kültür Derneği Başkanı Cafer Çelik ise panelde şunları söyledi: “Milliyetçi, ırkçı, unsurlardan uzak olmaları gerekir çünkü milliyetçilik, ırkçılık, şovenizm Alevilerin de düşmanıdır. Devlet kendi eliyle kurdurduğu çeşitli alevi kuruluşlarıyla aleviler içinde etkin olmaya çalışıyor ve bu kurumlar Alevi kültürü adı altında Alevi toplumunu Kürt halkına karşı kışkırtıyor ve Kürtleri Alevilerin düşmanıymış gibi göstererek karşılıklı düşmanca bir kutuplaşma yaratmaya çalışıyor.” (İstanbul/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘Zamanaşımı da insanlık suçu’

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa