Açlık grevindekilere destek ziyareti

Açlık grevindekilere destek ziyareti

Gülmen ve Özakça’ya destek için destek açlık grevini devralan Aslı Odman’a Dilbilimci Necmiye Alpay ve TYS destek ziyaretinde bulundu.

Açlık grevinin 62’nci gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek eyleminde konuşan dilbilimci Necmiye Alpay, "Çeşitli fikirler olan toplumda herkesin aynı telden çaldığı topluma faşizm diyoruz" dedi.

Ankara Yüksel Caddesi'nde ihraç edildikleri için başlattıkları açlık grevinin 62’nci gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya destek vermek amacıyla Kadıköy'de başlatılan açlık grevini 5'inci gününde devralan İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nden (İSİGM) sosyal bilimci Aslı Odman'a Dilbilimci Necmiye Alpay ve çok sayıda edebiyatçı destek ziyaretinde bulundu. "Adalet ve özgürlüğe açız", "Dayanışma yaşatır" yazıların asıldığı etkinlikte Barış için Kadın Girişimi, Barış için Edebiyatçılar ve Türkiye Yazarlar Sendikası destek verdi.

'ÖZGÜRLÜĞÜ SAVUNAN İNSANLAR SAYGIYI HAK EDİYOR'

İnsanların fikirlerini beyan ettikleri için işlerinden atılmasının insanlık dışı olduğunu söyleyen Alpay, "Çeşitli fikirler olan toplumda herkesin aynı telden çaldığı topluma faşizm diyoruz. Herkesin iktidar gibi düşünmesinin beklendiği yerlere faşist ülkeler diyoruz. Dolayısıyla farklı düşüncelere hele bunlar akademisyenlerse hükümetin bunlara saygı göstermeyi öğrenmesi lazım. Canı pahasına özgürlüğü savunan insanlar her türlü saygıyı ve dayanışmayı hak ediyor. Bizler de bunun için buradayız" dedi. Açlık grevinde bulunan Gülmen ve Özakça'nın sağlık durumuna da değinen Alpay, 40'ıncı günden itibaren ciddi sağlık problemlerinin yaşandığını aktardı.

'ASLINDA DARBE BUGÜN YAPILIYOR'

Alpay'ın ardından söz alan Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz, KHK'lerle getirilen yasaların faşist ülkelere özgü olduğunu söyledi. Köz, "15 Temmuz darbesinden sonra aslında darbe bugün yapılıyor. Bir insanın özgürlüğü yok ediliyorsa o ülkenin özgürlüğü yok ediliyor demektir. Akademisyenlere yapılan baskının topluma verilen bir gözdağı olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Sevgili Nuriye ve Semih de kendi çalışmaları için olduğu kadar bu ülkenin özgürlüğü için de çalışan iki dostumuzdur. Biz inanıyoruz ki bu iki insanların yürüttüğü mücadele aydınlara, yazarlara ilham olacak ve ülkenin her tarafından destek görecektir. O yüzden de biz burada onların yalnız olmadığını göstermek için 5'inci günde de bir araya geldik" dedi.

'HAYATİ BİR NOKTADA BULUNUYORUZ'

Köz'ün ardından söz alan Uluslararası PEN Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sönmez, "İnsanın açlığa mahkum edildiği, haksız yere sosyal hayatın en dibine itildiği, antidemokratik bir dönemde Nuriye Hoca, Semih Hoca artık daha ötesine doğru ölüme doğru gidiyorlar. Bu yüzden artık ertelenemez hayati bir noktada bulunuyoruz" dedi.

Sönmez, İngiltere'de, Hindistanda Meksika'da, Endonezya'da pek çok yazar ve yazar örgütünün Türkiye'de yaşanan hukuksuzluklara karşı mücadele edenlerle beraber olduğunu söyledi. Sönmez, "Yazarlar bizimle beraberdir bu sorunlara göğüs geren herkesle mücadele duygularını ifade ediyorlar. Bununla ilgili yazılar, paneller organize ediliyor. Yalnız olmadığımızı biliyoruz" dedi.

Açıklamalar alkışlarla son buldu. (DİHABER)
 

www.evrensel.net