'Denizler adaletsizliğe 'Hayır' deme cesaretini gösterdiler'

'Denizler adaletsizliğe 'Hayır' deme cesaretini gösterdiler'

Denizler, Adana'da Emek Gençliğinin düzenlediği anma etkinliği ile anıldı.

Denizler Adana’da anma etkinliği ile anıldı. Adana Emek Gençliğinin düzenlediği ve Abdal Tolga İlhan’ın sahne aldığı etkinliğe Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan'ın ve CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer'in katıldığı etkinlikte çok sayıda genç ve emekçi de bir araya geldi.

Emek Gençliği adına konuşan Günay Karakuş, Denizlerin büyük kentlerdeki fabrika işgallerinde, grevlerde, boykotlarda, kitlesel mücadelenin öne çıktığı koşullarda; bugün olduğu gibi adaletsizliğin, antidemokratik uygulamaların hüküm sürdüğü koşullarda “Hayır” deme cesaretini gösterdiklerini belirterek “Baskı ve zorbalığa karşı bu bozuk düzen değişmeli diyerek mücadele çağrısı yapmışlardı. Halkın kurtuluşu için işçi sınıfı mücadelesine yönelmişlerdi. Marksizmi kılavuz edinmişlerdi.” dedi. 

'BUGÜN DE HAYIR DİYORUZ'

Denizlerin, emperyalizme karşı mücadeleyi sosyalizm le buluşturduklarını ifade eden Karakuş, “Son nefeslerine kadar haykırdıkları sloganlar ‘Kahrolsun emperyalizm, yaşasın işçiler, köylüler, Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi’ oldu. Bugün de bizler, Denizlerin mirasçıları olarak Sosyalizm yolunda aynı sloganları haykırıyoruz. İktidarın adaletsizliklerine, zorbalıklarına 'Hayır' demek, savaş çığırtkanlığına karşı barışı savunmak Denizlerin mücadelesinin devamı niteliğindedir” dedi. Bütün toplumların tarihinin sınıflar arasındaki mücadele tarihi olduğunu ifade eden Karakuş, “Bütün toplumlar özgürleşinceye, bütün topraklara barış gelinceye dek, işçilere yönelik sömürü kalkana, yoksulluğun beşeri tarihi, tarihin çöplüğüne atılana dek anti demokratik, anti laik eğitim sistemine karşı bilimsel eğitim talebiyle mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

'SERMAYE POLİTİKALARINA HAYIR DEME GÜNÜ'

Gecede konuşan Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, Denizlerin gücünü halka ve işçi sınıfının kazanacağına olan inancından aldığını belirterek bugün hile ve zorbalıkla alınan, yüzde 51’lik matematiksel üstünlüğe dayanarak hayata geçirilmek istenen kiralık işçilik, kıdem tazminatının tasfiyesi, bireysel emeklilik gibi sömürüyü arttıracak uygulamalara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. 18 Mayıs’ta diktatörlük zindanlarında boyun eğmeyen, Nurhaklarda kafa tutan cesaretin halkın, işçi sınıfının davasına bağlılığı olduğunu yineleyen Gürkan, "Dün onlar emperyalizme karşı baş eğmez bir tutum almışlardı. Bugün de Ortadoğu haklarının üzerinde estirilen şiddete rağmen emperyalist politikalara hayır deme günü” dedi. Aynı anlayışın içeride de gericilikle ülkeyi dizayn etmeye çalıştığını dile getiren Gürkan, “YSK’nin ilan ettiği rakamla ülkeyi gericiliğin emrine sokmaya, ülkeyi tek adam, tek parti diktatörlüğü temelinde inşa etmeye çalışıyorlar. Meşruluğu olmayan bu sonucu tanımadığımızı söylüyoruz. Hükümetin sermaye, sömürü politikalarına karşı hayır deme günü” dedi. 

'DAHA ÖNCE BAŞARDIK, ŞİMDİ DE BAŞARABİLİRİZ'

İktidarın kendi politikalarını toplumu ayırarak hayata geçirmek istediğini dile getiren Gürkan, “Biz kadınlar, gençler, işçiler olarak biliyoruz ki bizim sorunlarımız aynı. Bizi birleştirecek olan çimento ortak sorunlar etrafında birleşmektir” dedi. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net