Özel güvenlik görevlilerinden geç ödeme eylemi

Özel güvenlik görevlilerinden geç ödeme eylemi

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki güvenlik görevlileri ücretlerinin geç ödendiğini söyleyerek eylem yaptı. Başhekim 'Ücretler ödenecek' dedi.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli özel güvenlik görevlileri, ücretlerinin 17 aydır sürekli geç ödendiğini ve aksamalar yaşandığını söyleyerek hastane önünde eylem yaptı.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan özel güvenlik görevlileri 17 aydır taşeron firma tarafından ücretlerinin ayın 1- 5'i arasında yatması gerekirken geç ödendiğini, zaman zaman eksik ödenip sonradan tamamlandığını, bordro alma konusunda da sürekli sorun yaşadıklarını söyledi. Özel güvenlik görevlileri bu nedenle hastane önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan özel güvenlik görevlisi Recep Tilki şöyle dedi:

"10 yıldır burada çalışıyorum. Bugüne kadar 4 şirket değiştirdik en ufak bir sorun yaşamadık. 17 aydır bu şirkette çalışıyoruz. 17 aydır her ay maaşımız yattı mı yatmadı mı diye peşinde koşuyoruz. Maaşımızda gecikmeler yaşanıyor, bazen eksik ödeme yapılıyor, sonradan tamamlanıyor. Bordromuz biz istemeden verilmiyor. Biz sesimizi yükselttiğimizde de tepki alıyoruz. Özveri ile hastanede bu görevi yapıyoruz."

BAŞHEKİM: FİRMA EVRAKLARI ZAMANINDA VERMİYOR

Hastane Başhekimi Fatih Özkan ise hastanede 54 özel güvenlik personelinin görev yaptığını belirterek şunları söyledi:

"Bizim güvenlik firmamız hizmet aldığımız firma. Şartları teknik şartnamede bellidir. Bize evraklar tamamlanıp getirildiği takdirde üç iş günü içinde parayı çalışanlarımıza tahakkuk ettirmek zorundayız. Dolayısıyla bu işlemi yüklenici olan firma bu evrakları tamamlamadığı takdirde ödeme şansımız yok. Samsun'daki tüm hastanelerde bugün ödeme yapıldığını öğrendim. Maalesef güvenlik firmamızdan istediğimiz belgeler uyarmamıza, tekrarlamamıza, yazmamıza rağmen gelmediği için ödeme yapamadık. Bugün tamamlanmış, bugün itibariyle ücretleri ödenecek. Dolayısıyla sorun ortadan kalkacak." (Samsun/DHA)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Mayıs 2017 12:46
www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Sadık KARABULUT 6 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Devlet 5188 nolu özel güvenlik yasasını laf olsun diye mi çıkardı ?
    Sgk primleri nasıl zorunlu hale getirildiyse bu maaş sisteminde de kontrollü ve zorunlu olmalı. Bu çalışan personeller taşeron şirketler ve önleyici güvenlik hizmetleri içinde çok önemli.ödeme yapmayan şirkete güvenlik görevlileri ne kadar güvenebilir veya görevini ne kadar sağlam yapabilir.
    işveren taşeron ve güvenlik görevlilerinin arasını açan bu maddi zafiyatı en kısa zamanda devletin bir sisteme sokması gerekiyor.
    Her koşulda gelişecek olaylarda devlet zor duruma düşecektir gerek adli yönden gerekse kazanç bakımından ilgili yetkililere önemle duyurulur

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.