5 Dakikada - Banu Güven / 9 Mayıs 2017 Salı

5 Dakikada'nın konuğu Gazeteci Banu Güven ile gazeteciliği, basın özgürlüğünü ve kendisine verilen Basın Özgürlüğü Özel Ödülü'nü konuştuk.

Fatih Polat’ın sunduğu 5 Dakikada’nın bugünkü konuğu Gazeteci ve Televizyoncu Banu Güven’di. Gazeteci Banu Güven ile gazetecilik, basın özgürlüğü ve kendisine verilen Henri Nannen 2017 Basın Özgürlüğü Özel Ödülü hakkında konuştuk.

Güven Almanya’da bilinen en saygın ödüllerden olan ‘Henri Nannen 2017 Basın Özgürlüğü Özel Ödülü’nü almasını “Haber bana ilk geldiğinde ödülü 2006’da Hrant Dink’in aldığını hatırladım. Benim için çok duygusal bir tarafı vardı. Hrant benim canım dostum, ağabeyim, meslektaşımdı. Onunla aynı amaçla bir sahnede olmak duygulandırıcıydı” dedi. 

Ödülün sadece bir kişiye verilmediğini, bir mesele yüzünden o kişiye yönlendiğini belirterek “Türkiye’deki gazetecilerin içinde bulunduğu durum Stern dergisi genel yayın yönetmeni ve jürisi tarafından da cesaretlendirilecek bir durum olarak görüldü” dedi. 

SINIR TANIMAYAN MESLEK: GAZETECİLİK

Avrupa’nın en eski basın kulübü olan Viyana’daki Concordia basın özgürlüğü ödülünün bu yıl Avusturya Meclis’inde milletvekilleri ve gazeteciler eşliğinde Türkiye’de cezaevindeki gazetecilere verilmesine dair Banu Güven “Gazetecilik mesleği sınırların ötesine geçen, sınır tanımayan bir meslektir. Ve dayanışma da aynen böyle olmalıdır. Biz hem Almanya’daki hem de Avusturya’daki meslektaşlarımızdan bu dayanışmayı görüyoruz. Bu çok hoş bir şey” dedi. 

‘ELİMDE KAMERAYLA ÇOK ŞEY YAPMAK İSTİYORUM’

Fatih Polat’ın “‘Geriye dönüp baktığında şu da eksik kaldı’ dediğin bir şey var mı?” sorusuna Banu Güven şöyle cevap verdi: Bu memleketin koşullarında ben gönül rahatlığıyla şunu söyleyebiliyorum. ‘Er ya da geç söylenmesi gereken şeyi söyleyebildim ya da söylettim.’ Ama ileriyi dönük olarak şunu söyleyebilirim. Bizi siyasi köşeye sıkıştırmamaları gerekiyor. Sadece iktidar karşıtı politikaları haber yapmak zorunda değiliz. Ben elimde bir kamerayla çıkıp bir çok şey yapmak istiyorum” 

Güven programda son olarak Ahmet Şık’ı da anarak “What a wonderful world” parçasını söyledi. (Evrensel Web TV)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Mayıs 2017 14:49
www.evrensel.net