Kılıçdaroğlu: Kaos talimatı Saray’dan geldi

Kılıçdaroğlu: Kaos talimatı Saray’dan geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Selin Sayek Böke’nin istifası ve Fikri Sağlar’ın açıklamalarına ilişkin PM toplantısında konuştu.

CHP Parti Meclisi (PM), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla Mersin Milletvekili ve PM üyesi Fikri Sağlar gündemli olarak olağanüstü toplandı. Sağlar’ın sözlerini ‘tekzip’ etmesine, haberde söylemediği cümleler olduğu savunması yapmasına karşın 38 kabul 19 ret oyla kesin ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

Cumhuriyet’ten İklim Öngel’in haberine göre toplantının başında konuşan Kılıçdaroğlu’nun “Biz her şeyi biliyoruz. Bu partiyi karıştırmak amacıyla Saray’dan düğmeye basıldı, talimat verildi. Bunun üzerine bazı arkadaşlar bilinçli bazı arkadaşlar da bilinçsiz olarak bu projeye hizmet etti” dediği öğrenildi.

CHP’li Sağlar, AKP’ye yakın medyaya verdiği röportajda, Kılıçdaroğlu’nu ‘tek adamlık’la eleştirmişti. Sağlar’ın açıklamaları MYK’de tartışılmış ve MYK’den oy birliğiyle Sağlar’ın Yüksek Disiplin Kurulu’na gönderilmesi talebiyle PM’ye sevk edilmesi kararı çıkmıştı.

Kılıçdaroğlu aynı gün, PM üyelerine gönderdiği mesajla 7 Mayıs Pazar günü PM’nin Sağlar gündemli olarak olağanüstü toplanacağını duyurmuştu. Sağlar, yaptığı açıklamalarla, CHP’nin Tüzüğü’nün ‘’Parti Suçları’nı düzenleyen 70. maddesinde yer alan ‘Kesin Çıkarma Cezası Gerektiren Parti Suçları’ kapsamında ‘Programa ve Tüzük kurullarına aykırı davranmak, partide aldıkları görev ve sorumlulukla ve üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak, parti doğrultusuna ve temel ilkelere aykırı siyasal çalışmalara ve eylemlere katkıda bulunmak’ fıkrasına aykırı davranmakla suçlandı.

‘TEKZİP EDİYORUM’

Edinilen bilgiye göre toplantıda savunma yapan Sağlar ılımlı bir konuşma yaptı. Yandaş basında çıkan manşete ilişkin Sağlar, “Haberi tekzip ediyorum” diyerek, haberde geçen bazı ifadelerin kendisine ait olmadığı savunmasını yaptı. Sağlar’ın bu sözlerine karşın toplantıda tepkiler sürdü. Bazı üyelerin ‘ihraç’ cezasının çok ağır olduğu ‘kınama’ veya ‘uyarı’ cezası olması gerektiğini söylediği öğrenildi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun aradan geçen zaman içinde Sağlar’ın haberi tekzip ettiğine ilişkin bir açıklama beklediğini, ancak Sağlar’ın düzeltme yapmaması yüzünden bu noktaya gelindiğini söylediği belirtildi. Sağlar’ın ise tekzip yapacak zaman bulamadan kendisini disiplin sürecinde bulduğunu söylediği ifade edildi.

SAĞLAR: ÜZGÜNÜM

Toplantıda PM üyelerinin Sağlar’dan ‘özür dilemesini’ istediği öğrenildi. Sağlar gittikçe ağırlaşan tepkiler üzerine tekrar söz aldı ve “Benim söylemediğim sözler manşete çekildi. Ben böyle bir olaydan dolayı PM’yi topladığım için üzgünüm. Böyle bir olay nedeniyle partinin gündemini meşgul ettiğim için üzgünüm” dedi.

Bu sözlerin de tatmin edici bulunmaması üzerine, Kılıçdaroğlu, “Bu süreçte parti içi konuların konuşulması yanlış. Önemli olan bir ‘hayır’ var. Hepimizin ortak sorumluluğu ‘hayır’ı çoğaltmak, azaltmak değil. Partiyi Türkiye’nin gündemine bu şekilde getirmek doğru değil. Cumhurbaşkanı’nın partisine üye olduğu gün bu tür şeylerin yapılmasını yadırgıyorum. Bu tür şeyleri doğru bulmuyorum. Bu bütünlüğü koruyacağız. Parti içi eleştirileri kabul ediyorum, önerilerinize açığım ama bu tür yöntemler parti için de Türkiye için de ‘hayır’ için de doğru olmamıştır. Erdoğan’ın partiye üyeliği tartışılmıyor böyle bir ortamda. Partinin programına, tüzüğüne herkes uyacak. Eleştiriyi ve tartışmayı haklı buluyoruz ama kamuoyunda partiyi tartışmayı hiçbir zaman doğru bulmadım” ifadesini kullandı.

İHRAÇ KARARI ÇIKTI

PM’de yaklaşık 6 saat sonra kapalı oylamaya geçildi. 60 üyeli PM’de 59 kişi oy kullandı. Oylama sonucunda 38 kabul, 19 ret, 2 çekimser oyla Sağlar’ın kesin ihraç talebiyle disipline sevki kararlaştırıldı.

Bir PM üyesinin eski Genel Başan Deniz Baykal’ın da disipline verilmesini istediği belirtildi. Ancak kulislerdeki genel kanının Baykal’ın çok tepki çeken Abdullah Gül açıklamalarına karşın ‘eski genel başkan’ torpilinden yararlandığı yönünde olduğu öğrenildi.

BÖKE’YE AĞIR ELEŞTİRİLER

Toplantıda Sağlar kadar önemli olan bir diğer isim de parti görevlerinden istifa eden Selin Sayek Böke oldu. Toplantıda ağır şekilde eleştirilen Böke’ye yaptıkları ve söyledikleri arasında fark olduğu, hatta bir üyenin ‘sözde profesör’ dahi dediği öğrenildi. Sert eleştirilerin ardından söz alan Böke’nin de kişisel tartışmalara girmeyeceğini söylediği, ancak düşüncelerini ‘şerh’ olarak yüksek sesle ifade ettiğini ve hiçbir şekilde dikkate alınmadığı konusunda şikayet ettiği belirtildi.

Böke’nin “İstifam bireyseldir. Sözcülükle ilgili sorunlar yaşadığım ve Genel Başkan’a saygı duyduğum için istifa ettim. Haysiyet cellatlığını kabul etkimiyorum. Sine-i millet tartışmasından sonra devam etmem yanlış olurdu. Devam etseydim koltuk sevdalısı olurdum ama ben makamlarımı terk ettim” dediği öğrenildi.

Öte yandan Böke’nin MYK’de “Farklı bir siyasi klik karar alıyor” dediği ve bunun üzerine toplantı salonunda tansiyonun yükseldiği kaydedildi. Böke’nin ayrıca en yüksek oyu alarak PM’ye seçildiğini ve mücadelesine devam edeceğini söylediği öğrenildi.

BÖKE’YE ‘PROJE ÜRÜNÜ’

Böke’nin sözleri yeniden sert eleştirilere neden oldu. Bir PM üyesinin “Madem sine-i millet tartışmasından sonra durman yanlıştı, o zaman PM’den de istifa edin. Eleştirenlere hamaset cellatlığı derken siyaset mi yapmış oluyorsunuz. Haddinizi bilin” dediği belirtildi. Ayrıca Böke’nin istifasının Sağlar için olağanüstü toplanan PM’den bir gün önce olması da Böke’ye “Bir proje olduğunuzu gösterdiniz” sözlerinin söylenmesine neden oldu.

‘SARAY’DAN DÜĞMEYE BASILDI’

Edinilen bilgiye göre toplantının başında konuşan Kılıçdaroğlu’nun ise “Biz her şeyi biliyoruz. Bu partiyi karıştırmak amacıyla Saray’dan düğmeye basıldı, talimat verildi” dedi. Bunun üzerine bazılarının bilinçli bazılarının ise bilinçsiz olarak bu projele hizmet ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu partiye, parti içi demokrasiyi getiren benim, kimse kusura bakmasın. Bu partiyi korumak da benim görevim. Genel Başkan olmak isteyen varsa buyursun, hatta delegelerle buluşması için yardımcı olurum. Kendi cebimden para verir, salon tutarım. Ama hiç kimseye partiyi yıprattırmam” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net