AKP’li eski vekilin fabrikasında sendika düşmanlığı

AKP’li eski vekilin fabrikasında sendika düşmanlığı

Manisa'da AKP'li eski milletvekili İlknur Denizli'ye ait MND İzolasyon Fabrikası'nda çalışan 11 işçi, sendikaya üye oldukları için işten atıldı.

Metehan UD
Manisa

Manisa’da bulunan AKP’li eski vekil İlknur Denizli’ye ait MND İzolasyon fabrikasında çalışan 11 işçi, Lastik-İş Sendikasına üye oldukları gerekçesi ile işten çıkarıldı. İşçiler, işten çıkarılmadan önce istifa etmeleri için baskıya maruz kaldıklarını anlatırken, Lastik-İş Sendikası da fabrika önünde açıklama yaparak sendikal haklara saygı duyulmasını ve işçilerin işe geri alınmasını istedi.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu olan ve beyaz eşya, otomotiv ve inşaat sektörüne yönelik izolasyon malzemeleri üretimi yapan MND İzolasyon fabrikasındaki işçiler, çalışma koşulları ve düşük ücretten dolayı sendikalaşma sürecine girdi.

DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikasına üye olan işçiler, örgütlenme çalışmalarını sürdürürken, fabrika yönetimi işçilerin sendikaya üye olduğunu öğrendi. Yönetim tarafından çağrılan ve sendikadan istifa etmeleri istenen işçiler bunu kabul etmedi. İşten atılan 11 işçi, sendikalarıyla birlikte hukuki süreci başlattı. İşten çıkarılan işçilerin bir kısmına tazminatları ödenirken bir kısmına ise tazminatları ödenmedi.

200 kadar işçinin çalıştığı, 2011 ila 2015 yılları arasında AKP milletvekilliği ve bir dönem de İzmir Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin yönetim kurulu başkanlığı yapmış olan İlknur Denizli’ye ait fabrikada çalışan işçiler, gazetemize konuştu.

‘TERÖRİST SENDİKAYA ÜYE OLDUNUZ DEDİ’

Maruz kaldıkları baskıyı anlatan işçiler şunları söyledi: “Nasıl olduğunu anlamadığımız bir şekilde fabrikanın genel müdürü bizim sendikaya üye olduğumuzu öğrenmiş. Sendikalaşma sürecini başlatanları tek tek odasına çağırdı. Bize, ‘Bundan sonra size Manisa’da iş yok, her yerde karşınıza çıkacağım. Manisa’da sana soluk aldırmayacağım size. Terörist sendikaya üye oldunuz, onların arkasına sığınıyorsunuz. Dava açarsanız kötü yüzümü görürsünüz’ diyerek tehdit etti. Vardiya amiri de ‘Sendikaya üyeyseniz istifa edin. Bunlar devletin yandaşı. Eli kolu her yere uzanıyor’ dedi.”

Tehdit ve şantajla arkadaşlarının e-devlet şifrelerinin alındığını ve sendikaya üye olup olmadıklarının kontrol ediğini de aktaran işçiler fabrika yönetiminin işçilerin hem kişisel haklarını hem de sendikal hakları yok saydığını vurguladı.

ÜYE OLMAYAN İŞÇİLERE ÇAĞRI

İşçiler son olarak “Sendikalaşma ve toplu sözleşme haklarımızı kullanarak insanca çalışma koşullarına ulaşmak istiyoruz. Doğru bir yola başvurduğumuzu düşünüyoruz. Sendikamıza güveniyoruz. Biz şu an işten çıkarılmış olabiliriz ama sendika mücadelemizi sürdüreceğiz. İçerideki sendikalı arkadaşlarımız baskılardan korkmasınlar. Üye olmayan arkadaşlarımıza da çağrımız şudur: Emeğimizin karşılığını alabilmek için sendikalı olmamız gerekiyor. Biz sendikalı olarak iş başı yapma konusunda kararlıyız” dedi.

‘ÇIPLAK MAAŞ ASGARİ ÜCRET’

Çıplak maaşlarının asgari ücret düzeyinde olduğunu belirten işçiler “Ne ikramiyemiz ne de primimiz var. Bayramda bir şeker dahi vermiyorlar. Herhangi bir sosyal hakkımız yok.  Kimi zaman sabah 8’den akşam 8’e kadar çalışıyoruz. Günde 12 saat çalıştığımız halde mesailerle birlikte 2 bin lira parayı göremiyoruz. İşçiler içeride isyan etme noktasına geldi. Aldıkları yetmiyor. Fabrika sahipleri kendilerine yeni villalar alırken biz ayın sonunu nasıl getireceğimizi düşünüyoruz. Onlar büyüdükçe biz küçüldük” dedi.

‘ZARARLI MADDELERİ SOLUYORUZ’

Gerekli iş sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin de alınmadığını anlatan işçiler “Vücuda zararlı olan izolasyon malzemeleri üretiyoruz. Çok kaşınıyoruz. O zararlı maddeyi soluyoruz.  Sevkiyat bölümündekiler hamal gibi çalışıyor. Yeter ki iş dönsün mantığıyla çalıştırıyorlar. İşçilerin hangi şartlarda çalıştığını düşünen yok. Artık gırtlağımıza kadar gelince sendikaya üye olmaya karar verdik” dedi.

LASTİK-İŞ’TEN FABRİKA ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Lastik-İş Sendikası da fabrika önünde yaptığı açıklama ile sendikal haklara saygı duyulmasını ve işçilerin işe geri alınmasını istedi. İzmir Şube Başkanı Zedin Yumli, işçileri köle gibi çalıştırarak sömürüye devam etmek isteyen MND patronunun işçiler üzerinde uyguladığı baskılara karşı hem Manisa İŞKUR Müdürlüğüne hem de Manisa Savcılığına başvurdukları bilgisini verdi.

MND işçilerinin artık yeter diyerek seslerini yükselttiğini de belirten Yumli, “İşverenin uyguladığı baskı ve tehditler işçileri yıldıramayacaktır. MND işçileri sendikalaşma ve toplu sözleşme hakkına kavuşacaktır. MND işvereni mahkeme karşısında bu yaptıklarının hesabını verecektir. İşçiler üzerindeki baskı bir an önce son bulmalıdır” dedi. Yumli, kamuoyunu MND işçilerinin mücadelesine destek vermeye çağırdı.

GENEL MÜDÜR İŞÇİLERİ FOTOĞRAFLADI

Fabrika yönetimi, işçilerin eylemi görmesini engellemek için servisleri içeri çekti ve işçileri diğer kapıdan çıkardı. Öte yandan fabrikanın genel müdürü ve aynı zamanda İlknur Denizli’nin de kardeşi olan Uğur Şaylan açıklama esnasında da baskıya devam etti. Fotoğraf makinesi ile dışarı çıkan Şaylan açıklamaya katılanların tek tek fotoğraflarını çekti. İşçiler tepki gösterince küfürler savurarak içeri girdi.

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Mayıs 2017 01:26
www.evrensel.net