Mayıs ayı gazetecilere hapis, tecrit ve baskıyla başladı

Mayıs ayı gazetecilere hapis, tecrit ve baskıyla başladı

P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun raporuna göre Mayıs'ın ilk haftasında gazetecilere yönelik baskılar hız kesmeden sürüyor.

Mayıs'ın ilk haftasında bir editöre tutuklama, bir muhabire tecrit, bir diğerine hapis cezası geldi. P24 Bağımsız Gazetecilik Platformu, Olağanüstü Hal’de Gazetecilik Raporu’nun 72’incisini yayındadı. Rapora göre Mayıs’ın ilk haftası basına yönelik şu gelişmeler yaşandı:  

TAHLİYE ARDINDAN YENİDEN TUTUKLAMA

15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğu iddia edilen grupla ilgili olarak yargılandığı davada tahliyesine karar verilen, kapatılan Zaman gazetesi muhabiri Ayşenur Parıldak, 2 Mayıs tarihinden cezaevinden çıkmadan savcının itirazı üzerine tekrar tutuklandı.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi, yurt dışına çıkma yasağı ve kolluk birimine her hafta imza vermesi kaydıyla Parıldak’ın tahliyesine hükmetmişti. Kararın ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) Ayşenur Parıldak’ın cep telefonu kullanımına ilişkin yeni deliller gönderildiği ifade edildi.

Daha önce İstanbul’da aynı kapsamda yargılanan 21 gazeteci ve Antalya’da yargılanan 6 gazeteci de benzer şekilde tahliye edilmiş, cezaevinden çıkamadan veya çıktıktan birkaç gün sonra tekrar gözaltına alınmış; sekizi Parıldak’ın durumunda olduğu gibi savcı itirazı üzerine tekrar tutuklanmış, 16’sı ise yeniden gözaltına alındıktan sonra tekrar tutuklanmıştı. İstanbul’da bir, Antalya’da iki gazeteci de tahliye edilmişti.

İstanbul’daki mahkemede tahliye kararını veren heyet ise açığa alındı.

BURSALI GAZETECİ TUTUKLANDI

4 Mayıs günü, Bursa’da yayın yapan Bursa Muhalif ’in editörü Ozan Kaplanoğlu’nun evine bu sabah 7:30 sıralarında polis baskın düzenledi. “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alınan Ozan Kaplanoğlu, Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülmek üzere gözaltına alındı. Avukatları dosyada gizlilik kararı bulunduğunu, bu nedenle dosyayla ilgili bilgi alamadıklarını belirtti. 5 Mayıs günü mahkemeye çıkarılan gazeteci örgüt propagandası suçundan tutuklandı.

NEDİM TÜRFENT’E TECRİT

Van T Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevine sevk edilen gazeteci Nedim Türfent, beş gündür hücrede tutuluyordu. Van girişinde 12 Mayıs 2016 tarihinde durdurularak gözaltına alındıktan sonra tutuklanan gazeteci 26 Nisan tarihinde hücreye alındığını söyledi. Türfent, “örgüt üyesi olma” iddiasıyla 13 Mayıs 2016’da tutuklamıştı.

Tutukluluk kararında yaptığı haberler ve gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterildi. Türfent, önce Hakkari daha sonra ise Van T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edildi. Yaklaşık 1 yıldır tutuklu olan Türfent’in iddianamesi yeni hazırlandı. Türfent’in ilk duruşması 14 Haziran’da Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

MUHABİRE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ GÜNÜNDE CEZA

3 Mayıs günü tutuklu Dicle Haber Ajansı (DİHA)/dihaber muhabiri Mehmet Güleş’e, gazetecilik faaliyetlerinden yargılandığı davada 9 yıl 4 ay 15 gün hapis verildi. Güleş için yapılan tahliye talebi de reddedildi.

Elazığ Adliyesi’nde haber takibi yaptığı sırada gözaltına alınarak 7 Aralık 2016’da tutuklanan ve 22 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açılan dihaber muhabiri Mehmet Güleş’in 2’nci duruşması görüldü.

Mahkeme heyeti Güleş’e yaptığı haberler ve sosyal medya paylaşımlarından dolayı “örgüt üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3 ay, “örgüt propagandası yapmak” suçundan da 3 yıl 1 ay 15 gün olmak üzere, toplam 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, Güleş’in tutukluluk halinin devamına da hükmetti.

CUMHURİYET’TE VAKIF SEÇİMLERİNE İPTAL

2 Mayıs günü 3 yıl önce yapılan Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu seçiminin iptaline karar verildi.  Cumhuriyet Vakfı’nın 18 Şubat 2014 tarihli yönetim kurulu seçiminde “usulsüz üye atanması” iddiasıyla gazetenin eski yöneticilerinden Alev Coşkun, Şevket Tokuş, Mustafa Pamukoğlu ile CHP Mİlletvekili Mustafa Balbay’ın seçimin iptali için açtıkları davada İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi kararını açıkladı.

Mevcut Vakıf Yönetimi de, mahkemenin bu kararına itiraz ederek temyize götürecek. Karar, temyiz aşamasında kesinleşirse Cumhuriyet Vakfı seçimleri, Mustafa Balbay ve İnan Kıraç’ın da bulunduğu eski yönetim kurulu üyelerinin toplanmasıyla yeniden yapılacak.

Gazetenin yazar ve yöneticilerinden 10 kişi Kasım 2016’dan, Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık ise Aralık 2016’dan bu yana tutuklu bulunuyor. (MEDYA SERVİSİ)

www.evrensel.net