DİDF: Kürt televizyonlarını kapatma kararı geri alınmalı

DİDF: Kürt televizyonlarını kapatma kararı geri alınmalı

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Eutelsat'ın Kürt televizyon kanalları aleyhine aldığı karara tepki gösterdi.

Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın Kürt televizyon kanallarını kapatma kararı almasına Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tepki gösterdi.

Kapatma kararının AKP Hükümeti’nin baskısıyla alındığını söyleyen DİDF yayınladığı yazılı açıklamada, “Daha önce Mednuce TV’yi haksız yere kapatan ve Fransa yargısı tarafından mahkum edilen Eutelsat şimdi de News Chennel, Sterk TV ve Ronahi TV’nin yayınını durdurmak için harekete geçmiştir. Türkiye içinde muhalif televizyonları, gazeteleri, internet sitelerini OHAL kararnameleriyle kapatan, halka tek sesliliği dayatan AKP Hükümeti, bir kez daha Türkiye dışında yayın yapan televizyon kanallarını susturmak için harekete geçmiş durumda” dedi.

Açıklamada, dünya basın özgürlüğü sıralamasında diktatörlük rejimleriyle yönetilen ülkeler kategorisine düşen Türkiye’de hükümetin, Kürt halkı başta olmak üzere bütün muhalif sesleri susturmak için var gücüyle çalıştığı belirtilerek, “Burada dikkat çeken konu ise, sürekli Türkiye’de basın ve düşünce özgürlüğünün ayaklar altına alındığını dile getiren, otoriterleşmeye karşıymış gibi görünen AB üyesi ülkelerin, Erdoğan yönetimindeki Türkiye’nin her istediğini anında yerine getirmesidir” denildi.

AVRUPA ÜLKELERİ İKİ YÜZLÜ TUTUM ALIYOR

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Eutelsat’ın itirazsız şekilde Kürt televizyonlarını kapatmayı gündeme getirmesi, Fransa başta olmak üzere AB ülkelerinin iki yüzlü maskesini düşürmüştür. Bir taraftan Erdoğan’a karşı açıklamalar yapıp diğer taraftan her dediğini yerine getirmek, açık bir iki yüzlülük ve samimiyetsizliktir. DİDF olarak, Kürt halkının sesinin kısılması yönünde alınan bu kararın iptal edilerek basın ve ifade özgürlüğünün ihlal edilmemesini talep ediyoruz. Başta Fransa olmak üzere AB üyesi ülkeleri, Türkiye’de tek adam-tek ses düzeni kurmak isteyen Erdoğan’a sundukları desteği derhal sonlandırmalıdır. Başta basın örgütleri olmak üzere bütün demokratik kurumları Kürt televizyon kanallarının kapatılmasına karşı Fransa hükümetini protesto etmeye, yapılan dayanışma etkinliklerine katılmaya çağırıyoruz.” (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Mayıs 2017 22:12
www.evrensel.net
ETİKETLER DİDF