Alman ordusunda Neonazi gölgesi

Alman ordusunda Neonazi gölgesi

Yarın Hitler faşizminin yenilgisinin 72. yıl dönümü ancak Almanya’da faşizmin gölgesi sürüyor. Kışlalarda Nazi sembolleri bulundu.

Yücel ÖZDEMİR
Köln

Hitler faşizmi döneminde Avrupa’yı kasıp kavuran, Moskova önlerine kadar uzanan Alman ordusu, bundan 72 yıl önce 8 Mayıs 1945’te Kızıl Ordu tarafından ağır bir yenilgiye uğratılmıştı. Bu ağır yenilgiden sonra yeniden yapılanan Almanya, geçmişle yüzleşme adına pek çok adım attı. Ancak buna rağmen ordu içerisinde faşizm dönemine özenen, Neonazi düşünceleri güçlendirmeye çalışanlar hep var oldu.

Bir haftayı aşkın bir süredir Almanya’da en önemli gündem olan üsteğmen Franco A, skandalı ve Neonazi grupların varlığı, Alman ordusunun (Bundeswehr) bir kez daha ırkçılık ve ırkçı gruplarla hesaplaşması gerektiğini gösteriyor.

KIŞLALARDA NAZİ SEMBOLLERİ

Alman-Fransız birliğinde görevli Alman üsteğmen Franco A.’nın Neonazi görüşlere sahip olması, sığınmacı olarak kendisini kaydederek çeşitli saldırılar planlanmasının ortaya çıkmasıyla başlayan skandal giderek genişliyor. Franco A.’nın Neonazi görüşlere sahip olmasının 2014’te fark edilmesine rağmen hiçbir önlem alınmamasının ortaya çıkmasından sonra bu kez de görev yaptığı Fransa’nın Illkirch kışlasındaki odasında Nazi döneminde Alman ordusu tarafından kullanılan semboller bulundu. Kışlada askerlerin boş zamanlarda vakit geçirmek için kullandıkları salonda sembollerin asıldığı, yine 2012 yılında aynı kışlada yere 4 metre büyüklüğünde bir gamalı haçın yapıldığı da tespit edildi.

NAZİLERDEN ‘HATIRA’ EŞYALARI!

Ayrıca, semboller sadece Franco A.’nın bağlı bulunduğu kışlada değil başka kışlarda da ortaya çıktı. Spiegel Online’de yer alan bir habere göre, Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Donaueschingen kentindeki Fürstenberg kışlasında geçen perşembe günü arama yapıldığı, bu aramalarda Nazi döneminde silahlı kuvvetlerde kullanılan miğferlerin yer aldığı bir vitrinin bulunduğu belirtildi.
Ayrıca kışlada Nazi dönemi silahlı kuvvetlerini hatırlatacak eşya ve fotoğrafların yer aldığı bir odanın bulunduğu da kaydedildi. Savunma Bakanlığı da odanın ve sembollerin varlığını kabul etti.

Fürstenberg kışlasının görüşme odasında da Nazi döneminde ordu tarafından kullanılan uzun menzilli MG42 silahının mermi kemeri ve dönemin askerlerinin model figürlerinin olduğu da tespit edildi. Ordu içerisinde yürütülen soruşturmadan sonra sembollerin kaldırıldığı açıklandı. Ancak bunların kim tarafından ve ne zamandan beri yerleştirildiği konusunda bir bilgi verilmedi.

GENELKURMAY BAŞKANINDAN ARAMA KARARI

Almanya Genelkurmay Başkanı Vokler Wiecker ise, bütün kışlalarda Nazi sembolleri aramasının yapılmasını istedi.
Alman ordusunda bağlı kışlalarda Hitler faşizmi dönemindeki sembollerin kullanılması yasak.

Alman basınında yer alan haberlere göre Franco A. skandalından bu yana yaşananlar ve ordu içerisndeki Neonazi semboller konusundaki ara rapor salı günü basına açıklanacak. 16 Mayıs’a kadar ise bütün kışlalarda Nazi sembolleri araması tamamlanacak.

Franco A. ve kışlalardaki Nazi sembolleri konusunda eleştirilerin hedefinde olan Savunma Bakanı Usrula von der Leyen, soruşturmanın sağlıklı yürüyebilmesi için kamuoyundan destek istedi. Von der Leyen sürecin orduya zarar vermemesi için herkesin çaba harcaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

ORDUDA 275 AŞIRI SAĞCI ADAY

Bu arada Federal Alman hükümetinin verdiği bilgilere göre, Askeri İstihbarat Servisi (MAD) federal ordudaki 275 vakayı aşırı sağcılık içeren suç şüphesiyle inceliyor. Savunma Bakanlığı’nın Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıta göre, ordudakı ırkçı suçların 143’ünün 2016’ya, 53’ünün ise bu yıla ait olduğu belirtildi.

Savunma Bakanlığının soru önergesine verdiği yanıtta, bu vakaların 11’inin işten çıkarma ile sonuçlandığı, diğer vakalarda ise ilgili askerlerin para cezasına çarptırıldığı belirtildi. Bu suçların çoğunluğunun “Hitler selamı” gibi propaganda içerikli olduğu, ancak bazı vakalarda askerlerin internet üzerinden ırkçı açıklamalar yaptığının görüldüğü kaydedildi.

Bir vakada ise bir askerin bir mülteciye Hristiyan veya Müslüman olup olmadığını sorduktan sonra saldırdığı ifade edildi. Irkçılıkla suçlanan askerlerden bazılarının hâlâ ateşli silahlara ulaşabilme imkanına sahip olduğuna dikkat çekildi.

Sol Parti Federal Meclis Grubu İç Politika Sözcüsü Ulla Jelpke ise Federal Ordu’nun aşırı sağcılara yönelik tutumunu “çok sorunlu” olarak nitelendirdi. Jelpke, “Hitler hayranı olarak kendini ortaya koyanların Federal Ordu’dan uzaklaştırılması” gerektiğini söyledi.

www.evrensel.net