Kaçırılan kız çocukları militanlarla takas edildi

Kaçırılan kız çocukları militanlarla takas edildi

Nijerya'da 2014'te kaçırılan kız çocuklarından 82'sinin Boko Haram militanları ile takas edilerek serbest kaldıkları açıklandı.

Nijerya yönetimi, 2014 yılında Çibok kasabasından kaçırılan 82 kız çocuğunun, Boko Haram militanları ile takas edilerek, serbest kaldıklarını açıkladı.

Sputnik'te yer alan habere göre Nijerya yönetimi tarafından yapılan basın açıklamasında, "Uzun süredir yürütülen görüşmeler sonrasında güvenlik güçlerimiz, Boko Haram'dan daha önce tutuklanan birkaç şüpheli karşılığında kızları aldı" denildi. Açıklamada serbest bırakılan militan sayısı ve rütbesi bildirilmedi.

Hükümetin yayınladığı açıklama metninde ayrıca serbest kalan kızların Nijerya'nın başkenti Abuja'da Cumhurbaşkanı Buhari ile buluşacakları belirtildi. Daha önce Cumhurbaşkanı, hükümet yetkililerinin rehine olarak tutulan kızların serbest kalması için görüşmeler yürüttüğünü bildirmişti.

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletine bağlı Çibok kasabasındaki bir yatılı okula 14 Nisan 2014'te baskın düzenleyen Boko Haram militanları, 276 kız öğrenciyi kaçırmıştı.

Kaçırılan kızlardan 20'sinden fazlası, geçtiğimiz ekim ayında Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nün girişimleriyle serbest bırakıldı. Rehine olarak tutulan kızlardan bazıları kaçmayı başarırken 195 kızdan ise haber alınamıyordu. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net
ETİKETLER NijeryaBoko Haram