Tüm Bel-Sen genel kurulunda gündem TİS ve kayyımdı

Tüm Bel-Sen genel kurulunda gündem TİS ve kayyımdı

3 gün süren Tüm Bel-Sen 10. Olağan Genel Kurulunda ana gündem toplu iş sözleşmesi ve kayyımlara karşı iş güvencesi tartışmaları oldu.

Tüm Bel-Sen 10. Olağan Genel Kurulu sona erdi. Yerel yönetimlerde çalışan emekçilerin sorunlarının tartışıldığı genel kurul 3 gün sürdü. Hükümetin OHAL kararnameleri ve kayyımlarına karşı iş güvencesi talebinin öne çıktığı genel kurulda, 5 liste seçime girdi. 

Yerel yönetimlerde örgütlü KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen Sendikası’nın 10. Olağan Genel Kurulu dün yapılan seçimle sona erdi. Ankara’da 3 gün boyunca uzun tartışmalarla süren genel kurulda, yerel yönetim emekçilerinin çalışma yaşamındaki talepler, sendika içindeki sorunlar ve ülkenin içinde bulunduğu duruma ilişkin demokratik talepler tartışıldı. Bilindiği gibi kamu emekçilerinin toplu sözleşmesi konfederasyonları tarafından herkesi kapsayacak şekilde yapılıyor. Ancak yerel yönetimlerde durum farklı. Tüm Bel-Sen kamu emekçileri içinde toplu sözleşme imzalayan tek sendika. Bu nedenle 2018-2019 dönemini kapsayacak toplu sözleşme dönemine dair talepler ele alınırken yanı sıra 2017 sonunda belediyelerde imzalanan TİS'lerin gasbına karşı Burada bugüne kadar belediye yönetimleri nezdinde yapılan girişimler yerine taşeron, kadrolu, sözleşmeli işçilerle birlikte ortak mücadele olanaklarının da kullanılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca zabıta, itfaiye ve teknik elemanların zam, fazla mesai, yıpranma payları için ve bu yıl itibariyle yürürlüğe giren zorunlu bireysel emeklilik sigortasına karşı mücadele kararları alındı. 

KAYYIMA KARŞI İŞ GÜVENCESİNİ SAVUNMAK

Bu dönem yerel yönetim emekçileri için bir başka önemli sorun da belediyelere atanan kayyımlar olmuştu. Hükümetin Kürt illerinde belediyelere kayyım atamasıyla birlikte OHAL Kararnameleriyle birçok işçi ve memur işlerinden olmuştu. Bazı yerel yönetim hizmetleri iptal edilirken, çalışma koşullarında da mobbing, sürgün ve birçok baskı arttı. Bölgedeki birçok belediyede örgütlü olan Tüm Bel-Sen için de bu sorunlar oldukça yakıcı. Genel kurulda seçilmiş belediye başkanları yerine atanan kayyımlara karşı mücadele ele alındı. Yine hükümetin sürekli gündeme taşıdığı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapacağı değişikliğe karşı mücadele ve var olan iş güvencesinin daha da güçlendirilerek savunulması da üzerinde durulan konular arasındaydı.

SENDİKAL BİRLİK İKİ LİSTE ÇIKARDI

Sendika içi tartışmalar ise oldukça yoğun geçti. Nispi temsil yöntemiyle yapılan seçimlerde 5 liste aday oldu. Adaylık süreci birçok tartışmayı  da doğurdu. Öyle ki mevcut sendika genel başkanı Ömer Salih Erol’un da arasında bulunduğu Sendikal Birlik grubu iki liste çıkardı. Diğer üç liste ise Emek Hareketi, Yurtsever Sendikal Hareket ve Devrimci Sendikal Dayanışma oldu. Emek hareketi KESK Genel Meclisi’ne aday vermedi. Uzun tartışmalara neden olan bir başka konu da yerel yönetim işkolunda kadınların yaşadığı şiddet oldu. Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde seçim işlemleri devam ediyordu. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Mayıs 2017 14:03
www.evrensel.net