Denizleri Londra'da bin kişi andı

Denizleri Londra'da bin kişi andı

Londra’da, Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi tarafından yapılan Denizler anmasına bin kişi katıldı.

Arif BEKTAŞ
Londra

Denizler idam edilişlerinin 45. yılında dünyanın da bir çok yerinde anıldı. Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER) tarafından Londra'da düzenlenen etkinliğe bin kişi katıldı.

Denizlerin mücadele arkadaşları Aydın Çubukçu ve Mustafa Yalçıner'in de birer konuşma yaptığı anmada Kardeş Türküleri, Balkan müzik grubu Don Kipper ve Canan Sağar da sahne aldı.

45 yıl geçmiş olmasına rağmen her yıl dünyanın bir çok yerinde Denizlerin anıldığını hatırlatan Aydın Çubukçu, Deniz'in "Yaşasın Marksizm ve Leninizm'in Yüce İdeolojisi" diyerek yolu gösterdiğini söyledi. "Şimdi örgütlü halk yığınlarının mücadelesini ilerletmeliyiz" diyen Çubukçu, Denizlerin gösterdiği yoldan ilerlemenin önemine değindi.

Birkaç bin kişinin saraylarda yaşadığını ve geri kalan halkın barınacak bir ev bile zor bulduğunu söyleyen Mustafa Yalçıner ise günümüzde verilecek mücadelenin ve saldırılara karşı Denizler gibi "hayır" demenin önemine değindi. "Eğer Denizlerin yolundan gideceksek halkın egemen olması demektir" diyen Yalçıner, "Ayırım yapmadan tüm halkımızı birleşmeye çağırıyorum" dedi.

Demiryolu İşçileri Sendikası (RMT) Genel Sekreter Yardımcısı Steve Hedley de yaptığı konuşmada, "Denizlerin Amerikan askerlerini denize dökerken yaktıkları ateşi, biz bugün emperyalizme karşı vereceğimiz mücadelenin başlangıcı olarak görmeliyiz" diyerek, halkların gerçek kurtuluşunun sosyalizminde olduğunu söyledi. 

DAY-MER Gençlik Komisyonu üyesi Ceren Sağır da yaptığı konuşmada, Denizlerden öğrendikleriyle, günümüzdeki saldırılara karşı mücadele edeceklerini belirtti.
 

www.evrensel.net