Sivas’ta Denizler, film gösterimi ve söyleşi ile anıldı

Sivas’ta Denizler, film gösterimi ve söyleşi ile anıldı

Sivas’ta Emek Gençliği’nin çağrısıyla yapılan Denizler anmasında film gösterimi yapılıp Denizler’in mücadelesi üzerine söyleşi gerçekleştirildi.

Sivas’ta 6 Mayıs anmasında gençler Emek Gençliği tarafından yapılan çağrıyla film gösteriminde buluştu. Saygı duruşuyla başlayan programa film gösterimi ile devam edildi. Eğitim Sen Sivas Şubesinde yapılan etkinlikte “Hoşçakal Yarın” adlı film izlendi. Film gösteriminin ardından Emek Gençliği Merkez Yöneticisi Ahmet Akarsu’nun katılımıyla söyleşi yapıldı.

Söyleşide Denizleri anlamak ve onların mücadelelerini bugüne taşıyabilmenin yolları üzerine konuşan Ahmet Akarsu: “Denizlerin idamı tarihe kara bir leke olarak düşmüştür ancak biz bugünü bir yas günü değil bir mücadele günü olarak benimsemeliyiz. Denizler üniversitelerden başlayan bir hareketi işçi sınıfıyla ve onun mücadelesiyle birleştirmenin yollarını aradılar” dedi. 

Söyleşide söz alan liseli bir öğrenci adalet ve eşitsizliğin tüm her yerde olduğunu gördüklerini ve bu eşitsizliğe karşı bir şey yapılması gerektiğini belirterek, “Denizler bize önder ama ümitsizliğe kapılmadan mücadele etmeliyiz. Denizler bitmez. Belki azınlıktayız ama bunu çoğaltmak bizim elimizde’ dedi. Bir başka liseli öğrenci ise ‘Her gün yeni bir iş cinayetin yaşandığı, taşeron sisteminin, esnek ve ucuza çalışmanın ve çocuk işçiliğin giderek yaygınlaştığı günümüzde 6 Mayıslar mücadeleyi birleştirmenin ve yükseltmenin aracı olmalı.’ dedi.

Yapılan son konuşmada ise ‘Güncel taleplerimiz üzerinden birleşmek Denizleri anlamak ve onların mücadelelerini gençlik üzerinden devam ettirmek esastır. Mesela liselilerin “Karanlığa sırtımızı dönüyoruz” diyerek başlattığı mücadele üniversiteli gençlerin özgür demokratik üniversite, işçilerin grevleriyle birleşebilmesi Denizlerin mücadelesinin devamıdır. Mücadeleyi genele yaymak ve örgütlü mücadele etmek temeldir’ denildi. Söyleşinin ardından etkinlik sona erdi. (Sivas/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Mayıs 2017 23:21
www.evrensel.net
ETİKETLER Sivas6 Mayıs