PEN ayın kitabı: ‘Elbet Sabah Olacaktır’

PEN ayın kitabı: ‘Elbet Sabah Olacaktır’

PEN Türkiye Merkezi Haziran ayı kitabı olarak Hıfzı Topuz’un ‘Elbet Sabah Olacaktır’ı belirledi. Baskıya karşı eleştirel aklı ve özgürlüğü savunan şair Tevfik Fikret’in hayatını konu alan ‘Elbet Sabah Olacaktır’ Remzi Kitapevi tarafından yayınlandı. Tevfik Fikret aydınlanmaya ve aydınlık günlerin geleceğine

PEN Türkiye Merkezi Haziran ayı kitabı olarak Hıfzı Topuz’un ‘Elbet Sabah Olacaktır’ı belirledi. Baskıya karşı eleştirel aklı ve özgürlüğü savunan şair Tevfik Fikret’in hayatını konu alan ‘Elbet Sabah Olacaktır’ Remzi Kitapevi tarafından yayınlandı. Tevfik Fikret aydınlanmaya ve aydınlık günlerin geleceğine inanan bir şair, kendinden sonra gelen kuşaklar için dürüstlük, özveri ve sessiz direnişin simgesi oldu. Dağılma sürecindeki Osmanlı İmparatorluğu’nun can çekiştiği bir dönemde yaşar Tevfik Fikret, önce Abdülhamit’in baskıcı yönetiminin, sonra da özgürlük vaadiyle gelip aynı baskıyı devam ettiren İttihatçıların yarattığı korkunun içinde yükselen gür bir ses olur şiiri ve mücadelesi.
Aşiyan’a inzivaya çekildiği yıllarda ve hastalıktan günden güne eridiği sön dönemlerinde bile hiçbir güç onu susturamaz. Her fırsatta gençliğe özgürlük tutkusunu aşılar. Onun gür sesi, gelecek kuşakların yarınlara daha umutla bakmasını ve karanlığı dağıtmak için savaşması gerektiğini söylemiştir.
Biyografik roman türünde kaleme alınan kitapta Tevfik Fikret’in çocukluğu, gençliği, ilk aşkı, Sultan Abdülhamit dönemindeki muhalif tutumu, Galatasaray Lisesi’nde müdürlük yaptığı dönemi ve elbette şairliği ayrıntılarıyla yer alıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net