'Filistinli esirlerin yanındayız'

'Filistinli esirlerin yanındayız'

Samidoun ve BDS-Türkiye, Filistinli esirlerin açlık greviyle dayanışmak ve İsrail'in hak ihlallerine karşı çıkmak amacıyla eylem yaptı.

Samidoun (Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı) ve BDS-Türkiye, Filistinli esirlerin açlık greviyle dayanışmak ve İsrail'in hak ihlallerine karşı çıkmak amacıyla Galatasaray Lisesi önünde eylem yaptı. Kitle, “Tüm Filistinli esirlere özgürlük” pankartı açtı. "Her yer Filistin her yer direniş", "Filistinli esirler kazanacak", "Diren Filistin seninleyiz" sloganlarının atıldığı eyleme Tutsaklarla Dayanışma İnsiyatifi (TDİ) üyeleri de destek verdi. Eylemde açlık grevi direnişçilerine bugün zorla müdahale edilme kararı verildiği aktarıldı.

‘FİLİSTİNLİ ESİRLERİN SESLERİNİ DUYURACAĞIZ’

Burada söz alan TİHV İstanbul Temsilcisi Ümit Efe, sözlerine direnen Tüm Filistinli halkını selamlayarak başladı. Efe, İsrail'in Filistin halkına yaşattıklarını kınadı. İsrail hapishanelerinde uygulanan insanlık dışı muameleri hatırlatan Efe, "Onların işgal politikalarının devamı olan imha politikaları ile Filistinli tutsaklar yok edilmek isteniyor. Tutsakların dünyanın birçok yerinde olduğu gibi bedenlerinden başka kullanacak bir şeyleri olmadığı için açlık grevindeler. Onların yanında olduğumuzu duyuralım. Onlara müdahale etmek için giden doktorlara etik değerleri hatırlatalım, açlık grevi yapan kişilerin iradesine saygı duymak zorundalar. Zorla müdahale edildiğinde Wernicke-Korsakof hastası oluyor direnişçiler. Bizler Filistinli esirlerin seslerini duyuracağız" dedi.

‘DİRENİŞLERİNİN YANINDAYIZ’

İHD İstanbul Şube üyesi Mine Nazari ise konuşmasında "Biz insan hakları savunucuları nerede hak ihlalleri varsa onun karşında durmaya ant içtik, bu yüzden alanlardayız. Halkların yaşadıkları kader değil, direnenler en son sözü söyler. Filistinli esirleri selamlıyoruz, direnişlerinin yanındayız." ifadelerini kullandı.

TDİ Dönem Sözcüsü Gülsev Kaya, "Mayıs ayı direniş ayıdır. Coğrafyalar, sınırlar farklı olsa da faşizmin saldırıları aynı, direnen halkların direnişleri de aynı. Filistin halkının ve Filistinli esirlerin direnişini selamlıyorum." dedi. 

‘TUTSAKLARIN TALEBİ KABUL EDİLMELİ’

Kitle adına ortak açıklamayı Mutlu Örs okudu. Örs, 17 Nisan Filistinli Esirlerle Dayanışma Günü'nde, İsrail rejiminin hapishanelerinde tutuklu bulunan ve Filistin mücadelesi liderlerinden Mervan Barguti'nin öncülük ettiği 1500'e yakın Filistinli esirin, Özgürlük ve Onur Grevi adıyla, süresiz bir açlık grevine başladığını hatırlattı. Örs, “Açlık grevine katılan Filistinli esirler, işgal rejiminin 'idari tutukluluk' adı altındaki keyfi, süresiz ve mahkemesiz tutuklanma politikasına, tecrit uygulamalarına, ailelerin hapishane ziyaretlerinin yasaklanmasına son verilmesini, telefon hakkı, yeterli sağlık hizmetleri gibi temel haklarının kendilerine iade edilmesini talep ediyor. Başta Hadarim, Gilboa ve Nafha hapishaneleri olmak üzere, işgalci İsrail hapishanelerinde bulunan hemen hemen tüm Filistinli siyasi grupların katıldığı açlık grevi, bugün itibariyle 20. gününe girmiş durumda” dedi.

ÖZGÜRLÜK VE ONUR GREVİ’NE İSTANBUL’DAN SELAM

Bazı esirlerin sağlık durumlarında ciddi bozulmalar meydana geldiğini vurgulayan Örs, “İşgal güçleri, açlık grevcilerinin iradesini kırmak için, fiziksel saldırı dâhil pek çok yola başvuruyor. Bazı esirlerin kişisel eşyalarına, kıyafetlerine el konulurken bazı hapishanelerden, açlık grevini sürdürebilmenin temel bir ihtiyacı olan tuzun esirlere verilmediği bildiriliyor. Tüm bu baskı ve saldırılara rağmen, aralarında Filistin Halk Kurtuluş Cephesinin 2002 yılından beri tutuklu bulunan Genel Sekreteri Ahmed Saadat'ın da olduğu pek çok ismin katılımıyla açlık grevi büyüyerek devam ediyor. 30 yılı aşkın zamandır Fransa'da tutuklu bulunan ve serbest bırakılmasına ABD tarafından izin verilmeyen Lübnanlı-Filistinli devrimci Corc İbrahim Abdallah da 3 günlük açlık greviyle bu eyleme destek verdi” diye konuştu.

Tunus'tan Şili'ye, Fransa'dan İrlanda'ya, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan Kanada ve ABD'ye, dünyanın pek çok yerinde hapishanelerindeki Filistinli esirlere destek gönderildiğini söyleyen Örs, “Filistinli esirlerin bu eyleme 'Özgürlük ve Onur Grevi' adını vermesi sebepsiz değildir. Dünyanın her yerinden açlık grevindeki Filistinli esirlerle dayanışma sesleri yükselirken bizler de bugün, Türkiye ve Samidoun Filistinli Esirlerle Dayanışma Ağı olarak destekçi kurumlarla birlikte, Özgürlük ve Onur Grevi'ne İstanbul'dan bir selam gönderiyoruz. Mücadelelerinde yalnız olmadıklarını söylüyor ve onlarla dayanışmanın gerçek yolu olarak İsrail'in tüm kurumlarının boykot edilmesi, Siyonist rejimle olan tüm ilişkilerin kesilmesi çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından açlık grevinde olan Filistinli tutsaklar için sembolik olarak tuzlu su içen kitle, eylemlerine sloganlarla son verdi. (İstanbul/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Mayıs 2017 18:18
www.evrensel.net