Denizler Diyarbakır’da da anıldı

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 45. yılında Diyarbakır’da da Emek Gençliğinin yaptığı etkinlikle anıldı.

Türkiye devrimci gençlik hareketinin öncüleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 45. yılında Diyarbakır’da da Emek Gençliğinin yaptığı anma etkinliğiyle anıldı. Anmada "Denizlerin son sözleri ve onların mirasıyla Kürt ve Türk halklarının kardeşliği ve özgürlük mücadelesi sürecek” vurgusu yapıldı.

Diyarbakır’da, Emek Gençliği’nin çağrısı ile Eğitim Sen 1 Nolu Şube toplantı ve konferans salonunda düzenlenen etkinliğe çok sayıda kişi katıldı. Emek Partisi (EMEP) yöneticileri ile Eğitim Sen üyesi eğitim emekçilerinin de katıldığı etkinlikte Emek Gençliği MYK üyesi Çağla Yolaşan bir konuşma yaptı. 

‘O DÖNEM DENİZLERLE SAVAŞANLAR BUGÜN İKTİDARDA’

Emek, demokrasi, barış mücadelesinde yaşamını yitirenleri saygı ile anarak başladığını belirten Yolaşan, “Bugün Ortadoğu ve ülkemizde savaş ve kaos ile halklara mutlu bir yaşam vaat etmeyen AKP iktidarının temsilcileri, Denizler’in döneminde de Türk Talebe Birliği, Komünizmle Mücadele Dernekleri adıyla devrimci gençlik mücadelesine karşı savaşıyordu. Bugünün Abdullah Gül’ü, Fethullah Gülenleri o dönemde neyse bugün de aynıdır. Ancak barışı ve mutlu bir yaşamı kurmak isteyen Denizler hala mücadele ediyor. Emek Gençliği olarak bizler Denizlerin ardıllarıyız. Dün Denizlere karşı savaşan ve bugün iktidarda olanlara karşı, Denizlerin ardılları mücadeleyi büyütmeye devam ediyor. Denizlerin son sözleri ve onların mirasıyla Kürt ve Türk halklarının kardeşliği ve özgürlük mücadelesi sürecek” diye konuştu. 

‘YILDIRIM KARDEŞLER ÖLMESİN DİYE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Denizlerin sadece gençlik hareketinin öncüsü değil, işçilerin ve köylülerin de verdiği mücadelenin parçası olduğunu ifade eden Yolaşan, “Halkların birleşik mücadelesinin önemini ortaya koydular” dedi. İki yılı aşkın süredir, yaşatılan baskı ve korku diktasının insan ölümlerine neden olduğunu, ölümlerin son bulması için mücadelenin daha ileriden ve bir arada yürütülmesi gerektiğini ifade eden Yolaşan, “Bugün savaş ve tek adamlığın geldiği nokta küçücük bedenlerin de ölümüne sebep oluyor. Yüzlerce çocuk, genç öldürüldü. Silopi’de zırhlı araçla öldürülen 6 yaşındaki Muhammet Yıldırım ve Furkan Yıldırım kardeşler bunun en yeni örneğidir. Bizler bu ölümlerin son bulması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Konuşmanın ardından etkinlik, Can Dündar’ın hazırladığı “Delikanlım” belgeseliyle devam etti. (Diyarbakır/EVRENSEL)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Mayıs 2017 18:15
www.evrensel.net