3 fidan mezarı başında anıldı: Umudu büyüteceğiz

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 45. yıl dönümünde Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda anıldı.

Türkiye gençlik hareketinin önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 45. yılında Ankara’da mezarları başında bir kez daha işçiler, emekçiler ve gençler tarafından anıldı. Yapılan konuşmalarda sermaye düzeni ve tek adam rejiminin saldırıları karşısında umudu büyütme çağrısı yapılırken, üç fidanın uğruna can verdiği bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinin mutlaka kazanacağı vurgulandı. 6 yıl önce hayata veda eden demokrasi ve sosyalizm mücadelesinin önemli ismi, avukat Halit Çelenk de yine Denizlerle birlikte anıldı. 

Denizlerin Karşıyaka’da bulunan mezarları sabah saatlerinden itibaren ziyaretçi akınına uğradı, karanfillerle süslendi. Karşıyaka Mezarlığı 2 No’lu kapıda başlayan ortak anmaya KESK Ankara Şubeler Platformu, DİSK, TMMOB, Ankara Tabip Odası, Devrimci 78’liler Federasyonu, Emek Partisi (EMEP), CHP, HDP, ÖDP, TKP, HDK, SYKP, ESP, Halkevleri, PSAKD, Alevi Bektaşi Federasyonu ve Kızılırmak Yöre Dernekleri Federasyonu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kurum katıldı. Denizlerin “Şekibe ablası”, Şekibe Çelenk de anmada yerini aldı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da anmaya katılanlar arasındaydı. 

Gençler en önde Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in yanı sıra 12 Eylül darbecileri tarafından yaşı büyütülerek idam eden Erdal Eren ile Marks, Engels, Lenin ve Stalin'in posterlerini taşıdı. “Yusuf, Hüseyin, Deniz, sürüyor, sürecek mücadelemiz”, “Emperyalistler, işbirlikçiler, 6. Filoyu unutmayın”, “Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm” sloganları atıldı. Devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başlayan anmada hep bir ağızdan Enternasyonal Marşı okundu. 

‘BASKILARA RAĞMEN BARIŞI VE DEMOKRASİYİ GETİRECEĞİZ’

Kurumlar adına ortak basın açıklamasını okuyan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Kaygusuz, Ortadoğu’da süren vekalet savaşından farklı inanç ve milletlerden halkların katliamlar ve göçle yüz yüze geldiklerine dikkat çekti. Denizlerin Filistin halkının mücadelesine verdiği desteği hatırlatan Kaygusuz, “Suriye ve Irak’ta yaşamaya devam eden halkların özgürlük ve demokrasi mücadelesini Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın barış felsefesiyle selamlıyoruz” dedi.

AKP hükümetinin savaş yanlısı, ırkçı, şovenist  ve mezhepçi politikalarını eleştiren Kaygusuz, gazetecilerin, seçilmiş belediye başkanlarının, milletvekillerinin, muhalif gençlerin ve kadınların cezaevlerine atıldığını söyledi. AKP’nin 15 Temmuz darbe girişimini “Allah’ın lütfu” olarak görerek kendi diktatörlüğünü inşa etmek için bir fırsata dönüştürdüğünü dile getirdi. 

16 Nisan’da hile ve entrikayla gayrimeşru bir Anayasa değişikliği yapılarak tek adam diktatörlüğüne giden yolda bir adım daha atıldığını belirten Kaygusuz, “İşten atmalar, keyfi tutuklamalar, baskı ve sansürle sindirilmeye çalışılan Türkiye halkları faşizme ve emperyalizme karşı ortak mücadelesi ile bölgeye barışı ve demokrasiyi getirecektir” dedi. 

‘ÜNİVERSİTELER REHİN ALINSA DA GENÇLİK HAYIR DEDİ’

1968 gençliğinin özerk-demokratik üniversite ve bilimsel eğitim için verdikleri mücadelenin öneminin bugün daha iyi anlaşıldığını belirten Kaygusuz, “Üniversiteler rehin alınmış, bütün okullar imam-hatipleştirilmiştir. Sömürü ve soygun düzenini sorgulamayan, itaatkâr, mezhepçi ve kindar gençler yetiştirmede önemli mesafe almıştır. AKP Hükümeti, artık kırıntıları kalmış laikliğin ve bilimsel eğitimin son izlerini bütünüyle silmenin alt yapısını oluşturuyor. Gençlik; işsizlik ve geleceksizlik korkusuyla yaşıyor. Ancak gençliğimiz, AKP Hükümetinin ve sistemin gençliğe sunduğu bu karanlık geleceği kabul etmeyeceğini, asla teslim olmayacağını referandumda güçlü bir ‘hayır’ diyerek de göstermiştir. Gençlik, yoldaşlarımızın mücadeleci mirası üzerinden, devrim ve sosyalizm davasının en kararlı militanları olmaya devam edecektir” diye konuştu. 

‘KARAMSARLIĞA SAVAŞ AÇMALIYIZ’

Kaygusuz, işçi sınıfının kölece çalışma ve yaşam koşullarına mahkum edildiğini, hem işçilerin hem de kamu emekçilerin iş güvencesinin ortadan kaldırılması için yasal düzenlemelerin hazırlıkları yapıldığını belirterek, Bütün bu saldırılara karşı işçi sınıfınıN ve emekçilerin öfkesinin de büyüdüğünü söyledi. 

Kaygusuz, “Umutsuzluğa ve karamsarlığa savaş açmalıyız. Faşizmi ve tek adam diktatörlüğünün inşasını durdurmak, bu ablukayı dağıtmak zorundayız. Bu mümkündür; birleşik bir mücadele ile başarabiliriz. Hiçbir kişisel çıkar gözetmeden, gencecik bedenlerini bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm mücadelesine adamış yoldaşlarımızın kararlılıklarını örnek almalıyız” diye konuştu. 

Emperyalizm ve dünya gericiliğinin dünya halklarının direnişiyle er-geç yenileceğini ifade eden Kaygusuz, “Sermaye düzeninin, tek adam rejiminin faşist saldırganlığa karşı; Bağımsızlık, Demokrasi ve Sosyalizm mücadelesi kazanacaktır. İşçi sınıfı; tüm halkların talepleriyle birleşerek kapitalizmi tarihin çöplüğüne gömecektir. Yoldaşlarımıza sözümüz var: Umudu büyüterek, geleceğin sınıfsız ve sömürüsüz dünyasını mutlaka kuracağız” dedi. 

‘GELECEĞİMİZİN KARARTILMASINA ‘HAYIR’ DİYECEĞİZ’ 

Gençler adına da Emek Gençliği’nden Ekin Yoldaş Kalı konuştu. Kalı, “Onların suçu halkı sevmek, halkın çıkarlarını kendi çıkarlarını önünde görmek, halkın çıkarının üzerinde hiçbir çıkar tanımamak, sınıfsız ve sömürüsüz bir dünya kurmayı istemekti. Onlar çevik birer namlu gibiydiler. Bize miras bıraktıları mücadele salt bir öğrenci mücadelesi değildi. Onların inançları, halka olan inançlarıydı. Bize düşen görev onların mücadelesini ilerletmek, geleceğimizin karartılmasına ‘hayır’ demektir” diye konuştu.

Anmanın ardından Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın mezarları ziyaret edildi. Mezarlar başında marşlar söylendi. Denizlerin ağabeyi ve avukatı, hukukçu Halit Çelenk de unutulmadı. Emek Gençliği, Çelenk’in mezarı başında da Enternasyonal Marşı okundu.

‘ZORBALIĞA KARŞI BİRLEŞECEĞİZ’

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan da, Deniz Gezmiş'in mezarı başında konuştu. Onların mücadelesinin 45 yıldır hala güncel olduğunu belirterek, “Denizler denince akla ilk gelen antiemperyalizmdir. 45 yıl sonra bugün de emperyalistler Ortadoğu'daki planlarını devam ettiriyork. Yerli işbirlikçileri ile Suriye üzerinden planlar kuruyorlar” dedi. AKP’nin Ortadoğu politikasının savaşı ve halklar arasında ayrışmayı tetiklediğini vurgulayan Gürkan, iktidarın aynı politikayı ülke içerisinde de sürdürerek siyaseti yeniden dizayn etmeye çalıştığını söyledi. Gürkan, dizginsiz sömürü ve ülke kaynaklarının talanının devamı, halkın özgürlük talebinin bastırılması için diktatörlüğe giden bir rejim inşa edilmek istendiğini belirterek, iktidarın 16 Nisan’da hile ve zorla sandıktan çıkardığı sonucu bu inşaya dayanak yapmak istediğini dile getirdi. 

Gürkan, “Bizler TEKEL direnişinde, Metal direnişinde, Gezi direnişinde, Kobani direnişinde gördük. Utanç Yasasını geri çektiren kadınların direnişinde gördük. 7 Haziran seçimlerinde birleşince başarabileceğimizi gördük. İktidarın zorbalığına karşı demokrasi, barış, eşitlik taleplerimizi birleştirmeye devam edeceğiz. Başaracağımıza inanıyoruz. Baskı ve sömürüye karşı hayır diyeceğiz” diye konuştu. 

‘DENİZLERİ ANMAK SÖMÜRÜ DÜZENİNE KARŞI ÇIKMAKTIR’

Deniz Gezmiş’in mezarı başında konuşan Emek Gençliği’nden Eren Sancı, onların karşısında durduğu emperyalist barbarlık ve sömürünün bugün de devam ettiğini belirterek, “Denizleri anmak bu sömürü düzenine karşı çıkmaktır. Denizlerin boynuna geçirilen idam ipini bu düzenin boynuna geçirince kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Mayıs 2017 20:04
www.evrensel.net