Suriye'de 'güvenli bölge' anlaşması yürürlüğe girdi 

Suriye'de 'güvenli bölge' anlaşması yürürlüğe girdi 

Suriye’de oluşturulan 'güvenli bölge'lere ilişkin anlaşma saat 00:00 itibariyle yürürlüğe girdi.

Suriye’de oluşturulan ‘gerilimi azaltma bölgeleri’ne ilişkin anlaşma, bugün saat 00:00 itibariyle yürürlüğe girdi.

Sputnik’in haberine göre, ‘Çatışmasızlık bölgeleri’, ‘gerilimi azaltma bölgeleri’, ‘yeşil hat’, ‘güvenlik hatları’ gibi farklı terimlerle adlandırılan ‘güvenli bölge’ler, memorandumda yer alan ifadelere göre 6 ay boyunca geçerli olacak geçici bir önlem olup, bu süre garantör ülkelerin oy birliğinde kararıyla uzatılabilecek.

Suriye'de ateşkesin garantörleri olan Rusya, Türkiye ve İran, ‘güvenli bölge’ler kurulmasını öngören memorandumu imzalamıştı.

ANLAŞMANIN YÜRÜRLÜĞE GİRDİĞİ 4 BÖLGE

Birincisi Lazkiye, Halep ve Hama'nın çeşitli bölgeleri de dahil olmak üzere İdlib; ikincisi Humus'un kuzeyi; üçüncüsü Doğu Guta; dördüncüsüyse ülkenin güneyindeki Dera ve Kuneytra'da kurulacak ‘güvenli bölge’lerde, krizin tarafları arasında her türlü silah ve hava araçları kullanılarak süren çatışmalar sonlandırılacak.

ABD ÖNCÜLÜĞÜNDEKİ KOALİSYON: YORUM YOK

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyon ise, Suriye'de oluşturulan ‘gerilimi azaltma bölgeleri’yle ilgili yorum yapmak istemiyor. Koalisyonun sözcüsü John Dorrian, "Gerilimi azaltmanın ne anlama gelebileceği ayrıntılarına girmeyeceğim" dedi. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net