AKP milletvekili olmadığı için yanıt verilmedi

AKP milletvekili olmadığı için yanıt verilmedi

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu özel kalemi, CHP Milletvekili Hüseyin Çamak'a AKP milletvekili olmadığı için bilgi vermedi.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak’ın danışmanı, bir vatandaşın sorunuyla ilgili olarak Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu özel kalemini aradı. Özel kalemde telefona çıkan kişi, milletvekili danışmanına ‘Vekilimiz Ak Parti milletvekili değil mi?’ diye sordu, Çamak’ın CHP’li olduğunu öğrenince de bilgi edinme talebine yanıt vermedi.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, TBMM Genel Kurulunda söz alarak, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ile ilgili skandal durumu gündeme getirdi.

'DEVLET KURUMLARINDA PARTİYE GÖRE MUAMELE KABUL EDİLEMEZ'

KPSS ile ataması çıkan ama aylardır bekletilen bir vatandaşın sadece göreve başlatılmama nedenini öğrenmek için bağlı olduğu kurumu aradıklarını söyleyen Hüseyin Çamak, “Danışmanım ‘Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak mümkünse ilgili kişiden bilgi almak ister’ deyince telefondan gelen tepki 'AK PARTİ milletvekili değil mi?' oldu. CHP milletvekili olduğumuzu öğrendikten sonra ilgili kişiden maalesef konu hakkında bilgi alamadık. Hepinize soruyorum: Muhalefet milletvekilleri bu milletin temsilcileri değil mi? Vatandaşa sunulmayan bilgi hakkı o vatandaşın vekiline de verilemeyecekse bizim bu Meclis’te ne işimiz var? Bir bürokratın, vekilin partisini sorarak ona göre muamele yapması kabul edilebilir bir şey değildir. Devlet kurumlarında partiye göre muamele kabul edilemez” dedi.

‘İKTİDAR PARTİSİ MEMURU DEĞİL, DEVLET MEMURU'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de TBMM Genel Kurulunda konuyu gündeme getirdi. Özel, “Mersin milletvekilimiz Sayın Hüseyin Çamak, dün bir telefon görüşmesi yapıyor. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı’nın özel kalemini arıyor, bir konuda bilgi almak istiyorlar. Kendisi ‘Vekilimiz Ak Parti milletvekili mi’ diye soruyor. ‘Hayır Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili’ dendiği andan itibaren bilgi veremeyeceğini söylüyor Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanı'nın özel kalemi. Biz bu konuda yaşananları, bu işin soruşturulması, meclisin itibarı ve devlet kurumlarında görev yapan devlet memurlarının hükümet ya da iktidar partisi memuru değil, devletin memuru olduğu ve tüm parlamentonun denetim ve vatandaşların sorunlarını dile getirme çabalarına karşı eşit mesafede davranmaları gerektiği gerçeğini hem tutanaklara geçirmek için hem de Başkanlık Divanı’nın dikkatine arz ediyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net