05 Mayıs 2017 23:21

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak'ın iddianamesi kabul edildi

Ahmet ve Mehmet Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 17 gazeteci hakkında hazılanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

Paylaş

"FETÖ'nün darbe girişimine iştirak eden medya unsurları soruşturması" kapsamında aralarında yazar Ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan, gazeteci Nazlı Ilıcak ile kapatılan Zaman Gazetesi'nin eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın da olduğu 17 gazeteci hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mahkeme, gazetecilerin 19 Haziran'da Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda yargılanmalarının başlanmasını kararlaştırdı.

İddianamede, Altan kardeşler, Nazlı Ilıcak ve Ekrem Dumanlı dahil 16 gazeteci hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. Ekrem Dumanlı, Emre Uslu, Tuncay Opçin için "Silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan ayrıca ceza istenirken, Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak hakkında ise, "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçundan ceza talep ediliyor.

247 SAYFALIK İDDİANAME

İddianamede, Erdoğan, TBMM Başkanlığı ve 65. Hükümet suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle davacı olarak yer aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından, "FETÖ'nün medyadaki unsurlarının darbe girişimindeki rolü" başlığı altında hazırlanan iddianame 247 sayfadan oluşuyor.

ALTAN KARDEŞLER VE NAZLI ILICAK'IN 'FETÖ' ADINA SUÇ İŞLEDİKLERİ İDDİA EDİLDİ

İddianamede, yazar Ahmet Altan, kardeşi Mehmet Altan ile gazeteci Nazlı Ilıcak'ın darbe girişimini öncesinden bildikleri ve darbe girişimine zemin hazırlayan söylem ve propagandalarda bulundukları iddia edildi. Gazeteciler hakkında, darbeye teşebbüs suçunu oluşturan, "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Altan kardeşler ile Ilıcak'ın söz konusu suçu "FETÖ" adına işledikleri belirtilerek "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçundan ayrıca 7 buçuk yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası talep edildi.

DUMANLI, USLU VE OPÇİN İÇİN FETÖ YÖNETİCİLİĞİ İDDİASI

Kapatılan Zaman Gazetesi'nin eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, eski Taraf yazarı Emre Uslu, yazar Tuncay Opçin hakında da "Darbeye teşebbüs" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet", "Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan da 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, Emre Uslu hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme" suçundan da 3 yıla kadar hapsi istendi.

ÖRGÜT ÜYELİĞİ İDDİASI 

Kapatılan Samanyolu Televizyonu'nun Washington temsilcisi Şemseddin Efe, kapatılan Today's Zaman Gazetesi'nin Eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, Profesör Osman Özsoy, kapatılan Zaman Gazetesi'nin İsrail muhabiri Abdulkerim Balcı, Zaman Gazetesi'nin genel yayın yönetmen yardımcısı Mehmet Kamış ile Zaman Gazetesi'nin yöneticilerinden Faruk Kardıç, gazetenin görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı, Polis Akademisi'nde öğretim görevlisi Şükrü Tuğrul Özşengül, kapatılan Zaman Gazetesi'nin marka müdürü Yakup Şimşek ve gazetenin kültür sanat sayfasında çalışan Ali Çolak hakkında da "Darbeye teşebbüs" suçundan 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Ayrıca "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 buçuk yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, kapatılan Zaman Gazetesi'nin 10 Ekim 2015'de yayınlanan ve darbe çağrışımında bulunduğu iddia edilen reklam filmini çeken ajansın sahibi Tibet Murat Sanlıman hakkında ise "FETÖ silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

S&P Türkiye'nin notunu değiştirmedi: Yatırım yapılamaz

SONRAKİ HABER

Yolsuzluğu açığa çıkarmak istediği için açığa alınan öğretmen intihar etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa