Pentagon Suriye’de cami vurduğunu kabul etti

Pentagon Suriye’de cami vurduğunu kabul etti

ABD'den itiraf çok, hesap soran yok: Pentagon Suriye’de cami vurduğunu kabul etti.

ABD Merkez Komutanlığının bir soruşturması, ABD uçaklarının Suriye’nin kuzeyinde mart ayında gerçekten de ‘cami kompleksinin’ parçası olan bir binayı vurduğunu ortaya çıkardı. CNN’e konuşan ABD’li savunma yetkilileri, ABD uçaklarının 16 Mart’taki hava saldırısında gerçekten Halep yakınlarındaki bir ‘cami kompleksinin’ parçası olan bir binanın vurulduğunu söyledi.

Hava saldırısının hemen sonrasında bir caminin vurulduğu ve ölen siviller olduğuna ilişkin haberlere karşın Pentagon, el Kaide üyelerinin toplandığı bir binayı vurduğunu savunmuştu. CNN’e bilgi veren bir yetkiliyse, soruşturma sonucunda vurulan binanın dini olaylar için kullanıldığını ortaya çıkardığını söyledi. Dini sebepler için kullanılan binalar, hastaneler ve okullar gibi vurulmaması gereken yapılar listesinde yer alıyor. Bu yapıların terörist gruplar tarafından kullanıldığı belirlenirse listeden çıkarılabiliyor. Fakat CNN’in haberinde, vurulan binanın bu listeden çıkarılıp çıkarılmadığının bilinmediği belirtiliyor.

ABD geçtiğimiz hafta da Suriye ve Irak’taki Uluslararası Koalisyon saldırılarında yüzlerce sivilin öldürüldüğünü kabul etmişti. ABD’nin bu itirafları konusunda uluslararası kamuoyunun ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin sessiz kalması dikkat çekiyor. (DIŞ HABERLER)

 

www.evrensel.net
ETİKETLER SuriyeABD