TİHV temsilcisi: ‘Koruma zırhı’ yeni ölümlere yol açıyor

TİHV temsilcisi: ‘Koruma zırhı’ yeni ölümlere yol açıyor

TİHV Diyarbakır Temsilcisi, Şırnak Silopi'de panzerin 2 çocuğu ezerek öldürülmesine tepki gösterdi: ‘Koruma zırhı’ yeni ölümlere yol açıyor.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde devriye gezen polislerin kullandığı akrep tipi zırhlı aracın bir evin duvarını yıkarak içeri girmesi sonucu 7 yaşındaki Muhammet ile 6 yaşındaki kardeşi Furkan Yıldırım’ın yaşamını yitirmesine tepkiler sürüyor.  

TİHV Diyarbakır Temsilcisi Barış Yavuz, yaşanan son olayın bugüne kadar bölge illerinde yaşanan çocuk ölümlerinin etkin araştırılıp, sorumlularına gereken cezanın verilmemesinin sonucu yaşandığını belirterek, “Geçmişte yaşanan ölümlere gereken cezalar verilseydi bugün bu vahim olayı yaşamazdık” dedi. 

‘CEZASIZLIK RAHATLIK GETİRİYOR’

Devletin kolluk güçlerinin akıldışı hareket edemeyeceğini belirten Yavuz, “Bu eylemi gerçekleştiren kişilerin kasten adam öldürmeden yargılanması gerekiyor. Geçmişte yaşanan çocuk ölümlerini etkin bir şekilde araştırıp cezalarını vermezseniz bugün polis bu rahatlıkla davranır. ‘Nasıl olsa ceza almam’ der. Bir koruma zırhı var. Bu ‘kader’ değil, cezasızlığın getirdiği bir rahatlıktır. Polis aracı insanların bulunduğu eve nasıl bu şekilde girebilir. Etkin soruşturmayla olayın yaşanmasında payı olan kişilerin yargılanması gerekiyor” dedi.

‘SAVCI GELMEDEN, ZIRHLI ARACI KALDIRDILAR’

Silopi’de polislerin kullandığı akrep tipi zırhlı aracın bir evin duvarını yıkarak içeri girmesi sonucu 2 yeğenini kaybeden amca Suat Yıldırım, “Komşularım 4 polisin araçtan indiğini söyledi. Olayın hemen ardından savcı gelmeden, zırhlıyı çektiler” dedi. 

Olayın meydana geldiği gece aynı evin 2’nci katında bulunan kardeşlerin amcası Suat Yıldırım, dihaber’e yaşananları anlattı. 

‘4 POLİS ARAÇTAN İNDİ’

Çocukların alt katta kendisinin de dairenin üst katında kaldığını aktaran amca Yıldırım, zırhlı aracın eve çarptığı vakit uyuduğunu belirterek, “Daha sonra insanların bağrışmalarını duydum. Aşağıya indiğimde zırhlı evin salonuna kadar gelmişti. Muhammet’in vücudu ezilmişti. Furkan’ı ellerime aldım. Daha sonra hastaneye doğru gittik” dedi. Olayın hemen ardından polislerin olay yerinden ayrıldığını söyleyen Yıldırım, komşularının kendisine araçtan 4 polisin indiğini aktardığını söyledi. 

Yarım saat sonra çok sayıda polisin zırhlı araçlar ile gelerek alanı boşalttığını dile getiren Yıldırım, “Kargaşa çıktı. Millet tepki gösterdi. Polisler aracın freninin patladığı için böylesi bir olayın yaşandığını söylediler. Biz de tepki gösterdik. Hastanenin acil bölümünde de birkaç gencimiz polislere tepki gösterdi” dedi. 

Kardeşinin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifade verdiğini ve şikayetçi olduğunu da sözlerine ekleyen Yıldırım, “Emniyette de bir polisin bu olaya karıştığını; fakat açıklayamayacaklarını söylemişler kardeşime. Savcı olay yerine gelmeden polisler gelir gelmez aracı çekip götürdüler. Delil falan bırakmadılar. Kader diyorlar. Ama biz bunun peşini bırakmayacağız” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Mayıs 2017 16:39
www.evrensel.net
ETİKETLER SilopiTHİV