5 Dakikada - Tora Pekin / 4 Mayıs 2017 Perşembe

5 Dakikada'nın konuğu Cumhuriyet Gazetesi Avukatı Tora Pekin'le Cumhuriyet Vakfı davasını ve tutuklu gazetecileri konuştuk.

04 Mayıs 2017 11:15
Paylaş

Cumhuriyet Gazetesi’nin Avukatı Tora Pekin 5 Dakikada’ya konuk oldu. Pekin’le Cumhuriyet Vakfı davasını, gazetenin tutuklu yönetici, yazar ve çizerleriyle 24 Temmuz’da görülecek olan duruşmasını konuştuk. Programa Cumhuriyet’in tutuklu Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu da 186 gündür tutuklu bulunduğu cezaevinden mesaj gönderdi.

‘HERKES İÇİN ADİL YARGILAMA İSTİYORUM’

Eşi Eylem Türk Sabuncu aracılığıyla mesaj ileten Murat Sabuncu “Ülkede fikir ve ifade özgürlüğünden tutuklananlar yalnızca biz değiliz. Bu durumda olan herkes için adil ve tutuksuz yargılamanın yapılmasını istiyorum” dedi.

‘DOSYAYA DOĞRUDAN VE DOLAYLI MÜDAHALELER OLDU’

Cumhuriyet Vakfının 18 Şubat 2014’teki yönetim kurulu seçiminin usulsüz yapıldığı iddiasıyla açılan dava dosyasını anlatan Avukat Tora Pekin, “Bu dava Cumhuriyet’i susturma operasyonuyla ilerleyen bir dava oldu. Aslında çok basit bir hukuk davası. Bu seçimi denetleyen Vakıflar Genel Müdürlüğü başmüfettişinin yazdığı çok kapsamlı bir rapor seçimin usule uygun olduğunu söyledi. Açıkçası dosya ilk açıldığında bu davayı kaybedeceğimize çok ihtimal vermiyordum. Ama daha sonra geliştikçe dosyanın basit bir hukuk davası olmadığını gördük. Bu dosyaya doğrudan ve dolaylı müdahaleler oldu. Dosyada da bu müdahalenin izlerini görüyorsunuz. Kim bunlar, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, Vakıflar Genel Müdürlüğü, özellikle Genel Müdür Adnan Ertem, 12 arkadaşımızın tutuklandığı soruşturmayı başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ki, o dosyaya FETÖ sanığı bir savcıyı atayan da kendisi, ve bir takım medya organları” açıklamasında bulundu.

‘YAYIN POLİTİKASI SUÇLAMA KONUSU YAPILAMAZ’

İddianamede gazetenin yayın politikasının değiştiği yönündeki suçlamaları da değerlendiren Av. Pekin tepkisini “Yayın politikası bir suçlama konusu olamaz. Buna verilecek en kibar cevap da ‘Sana ne?’ olabilir ancak. Böyle bir suçlamayı kabul etmek mümkün değil. Ayrıca sormak lazım, ‘Laikliği Cumhuriyet mi savunuyor, yoksa bu davayı açan savcı mı savunuyor?’ diye” ifadeleriyle anlattı.

Cumhuriyet Gazetesi’ne dönük dayanışmayı da yorumlayan Pekin, dayanışmanın çok güzel başladığını hala çok sayıda gazeteci ve avukatın da dayanışmayı sürdürdüğünü söyledi. Pekin, ancak son dönemde desteğin nicelik olarak düştüğünü de ifade etti.

DURUŞMA 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI’NDA

Tutuklu gazetecilerin davasının ‘ironik’ şekilde sansürün kaldırılışının yıl dönümü olan 24 Temmuz’da gerçekleştirileceğini hatırlatan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın sorusunu yanıtlayan Pekin, “O gün Basın Bayramı, Basın Bayramı’na yakışır bir savunma yapalım. İçerideki arkadaşlarımız buna hazır, sabırsızlıkla o günü bekliyorlar. Ve bu davada aslında kimin suçlu olduğunu söyleyelim. Bu soruşturmada 1 gün, 1 dakika bile tutuklu kalmaması gerekir insanların. Soruşturma dahi açılmaması gerekir. Ortada hiçbir ciddi suçlama yok. (EVRENSEL WEB TV)

ÖNCEKİ HABER

Atanamadı, Halk Eğitim Merkezi'nde mesleğini buldu

SONRAKİ HABER

Van’ın üç ilçe belediyesinden HDP'li 9 meclis üyesi uzaklaştırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa