03 Mayıs 2017 19:36

Suruç Katliamı davasının ilk duruşması yarın

1'i tutuklu 3 sanığın yargılandığı Suruç Katliamı davasının ilk duruşması katliamdan 21 ay sonra yarın Hilvan Adliyesi’nde görülecek.

Paylaş

Ali GÜZEL
Urfa

33 kişinin yaşamını yitirdiği 100'e yakın kişinin yaralandığı Suruç Katliamınına ilişkin görülecek davanın ilk duruşması yarın başlıyor. Hazırlanan iddianamede 1'i tutuklu 3 sanık hakkında "nitelikli adam öldürme", "silahlı terör örgütü kurma ve yönetme" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırma" suçlarından 104'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

20 Temmuz 2015 yılında Abdurrahman Alagöz'ün canlı bomba olarak kullanıldığı, Urfa'nın Suruç ilçesinde 33 kişinin ölümüne yol açan katliamın ilk duruşması katliamdan 21 ay sonra, 4 Mayıs Perşembe günü Hilvan Adliyesi’nde başlıyor.

Davanın iddianamesi katliamın üzerinden 18 ay geçtikten sonra hazırlandı. İddianamede Ankara Tren Garı patlaması şüphelisi olarak tutuklu bulunan Yakup Şahin ve iddianameye göre Suriye'de bulunan Deniz Büyükçelebi ve İlhami Balı hakkında 104'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

21 ay önce gerçekleşen katliamla ilgili daha önce haklarında soruşturma yürütülen 12 şüpheliden 3'ü farklı yerlerde canlı bomba olarak kendilerini patlattı. Mahkeme diğer şüpheliler hakkında ise delil yetersizliğinden ek koğuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

Urfa’nın Hilvan ilçesinde 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yarın görülecek olan duruşmaya EMEP, ESP, HDP’lilerin yanı sıra CHP milletvekilleri katılacak.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) duruşma öncesi yaptığı açıklamada, “Bu katliam AKP’nin 7 Haziran seçim yenilgisinden sonra savaşı tırmandırmak için yeni bir başlangıçtı. Bu davayı sahiplenerek, savaş ve katliam politikalarına hayır diyelim” denildi.

NE OLMUŞTU?

20 Temmuz 2015’te, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla, Kobanê’ye oyuncak ve insani yardım malzemeleri götürmek için Suruç’ta olan 300 genç, konakladıkları Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları sırada bombalı saldırı gerçekleşti.

Saldırıyla ilgili soruşturmaya 23 Temmuz 2015’te gizlilik kararı getirildi.

Katliama ilişkin, 9 Ocak 2017’de görülen kamu görevlilerin yargılandığı davada, dönemin ilçe emniyet müdürü Mehmet Yapalıal’a “görevi ihmal ve kötüye kullanma” suçundan 7 bin 500 TL para cezası verildi, ceza 12 takside bölündü.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Taş duvar işinde çocukluğumuz çürüdü!’

SONRAKİ HABER

Antalya'da tarihi su sarnıçları çöplüğe döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...